
Ocieplenie klimatu oznacza zmiany w rolnictwie na świecie. Skorzystają na nim rolnicy z Kanady i Rosji. Z kolei katastrofalne skutki przyniesie rolnictwu w Indiach, Azji Południowo-Wschodniej i Afryce. Temat ten podejmuje Najnowszy raport FAO - The state of Agriculural Commodity Markts 2018 - Agricultural Trade, Climat Changes and Food Seciurity (Stan rynków rolnych 2018 - handel produktami rolnymi, zmiany klimatyczne i bezpieczeństwo żywnościowe).
Raport zawiera prognozę sytuacji na rynku produktów rolnych w 2050 r. Najszybsze i największe zmiany dotkną Zachodnią Afrykę i Indie, gdzie produkcja spadnie o 2,9% i 2,6%. Z kolei kraje północy, dzięki ociepleniu będą mogły zwiększyć produkcję rolną - Kanada o 2,5%, a Rosja o 0,9%.
Zmiany klimatu dotkną zatem kraje, w których najszybciej przybywa ludności, a produkcja rolna już teraz nie nadąża za tym trendem. Według wyliczeń ekspertów do 2050 r wielkość importu żywności zwiększy się w Północnej i Zachodniej Afryce odpowiednio o 2,6% i 7,7%, w Azji Południowej o 3,6%, a w Indiach aż o 20,4%.
Naukowcy z MIT przewidują, że globalne ocieplenie i wzrost wilgotności najbardziej zagraża Wielkiej Równinie Chińskiej, na której m.in. leży Pekin. W 2070 roku region ten, w którym obecnie mieszka 400 mln ludzi, zmieni się w pustynię nienadającą się do życia.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
Droższa energia napędza wzrost cen usług i towarów
Wzrost rachunków za energię elektryczną dotknął już 65 proc. dużych firm i aż 93 proc. MŚP. Podwyżki najmocniej uderzyły w branżę IT oraz sektor...
-
-
-
-
-