Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-02-20 | Ostatnia aktualizacja: 2006-02-20
Jak nie marnotrawić energii

Jak nie marnotrawić energii
Specjaliści twierdzą, iż w Polsce marnotrawi się zbyt dużo energii , co prowadzi do niepotrzebnej emisji dwutlenku węgla.
Ich zdaniem Polacy mogliby zaoszczędzić ponad 1,5 miliarda złotych rocznie, gdyby wymieniając sprzęt gospodarstwa domowego, kupowaliby najbardziej energooszczędne pralki i lodówki, a połowa domowych urządzeń w stanie tzw. czuwania byłaby wyłączona.
Oszczędności te spowodowałyby także zmniejszenie emisji do atmosfery o ponad 5,5 milionów ton mniej dwutlenku węgla, który jest odpowiedzialny za zmiany klimatu.
Kampania "Zróbmy dobry klimat" ma na celu przekonanie Polaków do chronienia klimatu, efektywniej korzystając z energii w swoich domach. Organizatorzy planują m.in. przeprowadzenie licznych konkursów, happeningów, publikacja raportów naukowych. Wydany zostanie także poradnik, w którym zawarte zostaną m.in. informacje o tym, które urządzenia są najbardziej energooszczędne.
Zdaniem Wojciecha Stępniewskiego z WWF Polska problemu zmian klimatu nie rozwiążą elektrownie jądrowe. "Dobrym rozwiązaniem jest natomiast stopniowe zastępowanie energetyki węglowej odnawialnymi źródłami energii takimi jak biomasa, elektrownie wiatrowe czy geoterma" - powiedział Stępniewski.
W Polsce w połowie tego wieku może dojść m.in. do dużej zmienności temperatur, spadnie liczba mroźnych dni i nastąpią poważne zmiany linii brzegowej, jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania zmierzające do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla - uważa prof. Maciej Sadowski z Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- onet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Ekologiczne maty wejściowe – czystość, oszczędności i wizerunek Twojej firmy...
Dbanie o środowisko naturalne przestało być wyborem — stało się koniecznością. Firmy na całym świecie szukają sposobów, by zmniejszyć swój wpływ...
-
-
-
-
-