
Choć przez ostatnie 25 lat zbudowano w Polsce ponad tysiąc nowych oczyszczalni, a ponad 300 modernizowano, według Izby "Wodociągi Polskie" wciąż potrzebujemy nawet 18 mld zł, aby dokończyć projekt skanalizowania kraju. Powodem jest zadłużenie samorządów, które nie mają pieniędzy na samodzielne finansowanie dalszych potrzebnych inwestycji.
"Szacunkowo potrzebujemy jeszcze około 18 mld zł - mówi Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie". Szczegółową kwotę będziemy znali po zakończeniu prac nad czwartą aktualizacją Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Na pewno musimy jeszcze wybudować około 300 nowych oczyszczalni ścieków. Mamy też oczyszczalnie do zmodernizowania oraz sieci wodociągowo-kanalizacyjne do wybudowania."
Na razie trwają prace Ministerstwa Środowiska nad aktualizacją Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Zbierane są uwagi z województw. Kiedy znane już będą dokładne dane Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej wspólnie określą dokładne potrzeby inwestycyjne.
Zdaniem Jakuty system finansowania poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska czy Bank Ochrony Środowiska działa dobrze. "Mamy jako branża wodociągowo-kanalizacyjna swoje miejsce w regionalnych programach operacyjnych, w Programie Infrastruktura i Środowisko. Tam są środki przeznaczone na gospodarkę wodno-ściekową i musimy przygotować się do jak najbardziej sprawnego aplikowania o te środki" - dodaje.
Główne wyzwania dotyczące branży wodociągowo-kanalizacyjnej stojące przed rządem to opracowanie krajowego Programu Zagospodarowania Osadów Ściekowych i planu zagospodarowania wód opadowych i roztopowych. Brakuje także ustawy o korytarzach przesyłowych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- portalsamorzadowy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gospodarka ściekowa w Zielonej Górze i Świdnicy
Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. to firma, która z powodzeniem zrealizowała jeden z większych projektów (ok. 47 mln EURO) z...
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl