
Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdził, że w Polsce nie ma obecnie zagrożenia suszą w uprawach polowych, wilgotność gleby wzrosła. Najmniej wilgotna ziemia jest obecnie m.in. na Roztoczu i na południu Mazowsza oraz Pojezierzu Kujawskim.
"W siódmym okresie raportowania tj. od 1 czerwca do 31 lipca 2016 roku, nie stwierdzamy zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski" - czytamy w oficjalnym komunikacie. Jednocześnie Instytut zwraca uwagę, że wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne, choć wyższe od wartości krytycznych.
KBW wyraża różnicę pomiędzy opadami atmosferycznymi mierzonymi na stacjach meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) a zdolnością wyparowywania wody z gleby, wyliczaną za pomocą specjalnych wzorów i metod.
Niedobory wody występujące w maju a zwłaszcza w czerwcu spowodowały obniżenie plonów roślin uprawnych średnio o 20% w danym roku w stosunku do plonów uzyskiwanych przy statystycznych wieloletnich warunkach pogodowych (w skali gminy). Mimo że wilgotność gleby wzrosła wciąż na terenie całego kraju występuje deficyt wody.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- portalspozywczy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Liczba elektryków rośnie szybciej niż liczba ładowarek.„Ten rok przyspieszy...
• Pod koniec 2022 roku w Polsce działało 5016 ogólnodostępnych punktów ładowania. To o 33 proc. więcej niż rok wcześniej. • Mimo że w 2022 r....
-
Ekologiczne maty wejściowe – czystość, oszczędności i wizerunek Twojej firmy...
Dbanie o środowisko naturalne przestało być wyborem — stało się koniecznością. Firmy na całym świecie szukają sposobów, by zmniejszyć swój wpływ...
-
-