
Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) razem z Ministerstwem Gospodarki przygotowały raport "Remap 2030 Perspektywy rozwoju Energii odnawialnej w Polsce", który przewiduje , że udział OZE w wytwarzaniu energii elektrycznej w Polsce sięgnie w 2030 roku blisko 38%. W 2010 roku było to 7%.
Autorzy raportu prognozują, że moc elektrowni wiatrowych zainstalowanych na lądzie i morzu osiągnie 16,4 GW, moc elektrowni słonecznych wyniesie 5 GW, a wykorzystujących bioenergię - 5,2 GW. Łącznie produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wzrośnie niemal ośmiokrotnie w latach 2010-2030 z 11 terawatogodzin (TWh) do 81,5 TWh.
Gdyby te przewidywania miały się sprawdzić, szacuje się, że w 2030 roku koszty zdrowotne i środowiskowe związane z zanieczyszczeniem spadłyby o 2 mld dolarów w skali roku.
W 2010 roku w strukturze wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w Polsce dominowała biomasa - zarówno w sektorze elektroenergetycznym, jak i ciepłownictwa komunalnego. W raporcie stwierdzono, że jeżeli Polska chce rozwijać się dalej w sektorze OZE, musi postawić w większym stopniu na energetykę wiatrową (w Polsce panują sprzyjające dla jej rozwoju warunki), rozwijać sieci przesyłowe oraz rozbudować sieci elektroenergetyczne. Należy także bardziej efektywnie wykorzystywać połączenia z sąsiednimi krajami.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- teraz-srodowisko.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Uliczne lampy solarne i hybrydowe. Profesjonalne oświetlenie ledowe ulic
Oświetlenie publiczne jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia miejskiej infrastruktury. Pomijając walory estetyczne, jakie wnosi w...
-
-
-
-
-