
IKEA chce umożliwić swoim klientom produkowanie energii ze słońca na własne potrzeby. Od 28 kwietnia 2017 roku instalacje fotowoltaiczne będą dostępne we wszystkich sklepach IKEA w Polsce. To nowy kompleksowy program - od poznania indywidulanych potrzeb klienta, przez zaprojektowanie optymalnego rozwiązania, po montaż i monitoring instalacji.
Korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia w budowaniu gospodarki niskoemisyjnej i wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii, IKEA wypracowała wydajny i przystępny finansowo model produkowania czystej energii na potrzeby domu i jego mieszkańców. IKEA, dzięki współpracy z doświadczonym partnerem – spółką GEO Solar, pomoże klientom w oszacowaniu zysków i kosztów, by następnie przeprowadzić audyt i montaż instalacji, wesprzeć w podłączeniu do sieci elektrycznej operatora i prowadzić bieżący monitoring. W przeciwieństwie do większości inwestycji w budowę, remont i wyposażenie domu, instalacja fotowoltaiczna zarabia na siebie, a po relatywnie krótkim czasie przynosi zyski.
W IKEA chcemy wywierać pozytywny wpływ na ludzi i środowisko, dlatego angażujemy się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Już w lutym zeszłego roku IKEA w Polsce osiągnęła „niezależność energetyczną" – między innymi dzięki własnym farmom wiatrowym. Wprowadzając do asortymentu naszych sklepów rozwiązanie „pod klucz" do wytwarzania odnawialnej energii w domu, chcemy umożliwić Polakom życie w bardziej zrównoważony sposób w ich własnych domach. Panele fotowoltaiczne to inwestycja, która nie tylko pozwala generować energię, ale również przynosi oszczędności - powiedziała Anna Pawlak-Kuliga, Prezes IKEA Retail w Polsce.
Korzystanie z własnych odnawialnych źródeł energii, pozwala konsumentowi stać się prosumentem, czyli osobą, która jednocześnie produkuje i konsumuje energie. Nadwyżka wytworzonej energii przekazywana jest do sieci i można ją odebrać w stosunku 1:0,8 jednostki (kWh). Eksperci IKEA podkreślają, że niskie temperatury i natężenie promieniowania, które występują w Polsce zimą, nie oznaczają, że instalacja fotowoltaiczna nie będzie generować energii w tym czasie. Średnie roczne nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1000 kWh/m2, a jego rozkład w skali kraju jest względnie równomierny.
W IKEA od lat kierujemy się ideą zrównoważonego rozwoju. Realizując strategię „People & Planet Positive", dbamy o to, aby praktyczne rozwiązania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu miały zastosowanie nie tylko w naszej działalności operacyjnej, ale też w domach naszych klientów. To szczególnie ważne, ponieważ aż ¼ energii produkowanej na świecie zużywamy w domach - dodała Anna Pawlak-Kuliga.
W 2016 roku finansowym IKEA w Polsce sprzedała ponad 8 mln sztuk produktów pozwalających prowadzić zrównoważone życie w domu, czyli łączyć oszczędność z przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami. Instalacje fotowoltaiczne są kolejnym takim produktem w ofercie IKEA.
Odnawialne źródła energii w IKEA
Już w 1997 roku w Älmhult w Szwecji IKEA zainstalowała na elewacji i na dachu swojego sklepu panele fotowoltaiczne. Była to pierwsza i największa w tamtym okresie instalacja fotowoltaiczna w Skandynawii. Obecnie IKEA posiada 730 tysięcy paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachach swoich sklepów i fabryk na całym świecie.
Oprócz instalacji fotowoltaicznych, Grupa IKEA inwestuje także w farmy wiatrowe. W samej Polsce posiada ich sześć. Produkują one łącznie tyle energii, ile zużywają wszystkie budynki sklepy, biura, centra handlowe i dystrybucyjne w kraju. Co więcej, w ten sposób produkowana energia umożliwia redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 450 000 ton, co jest równoznaczne z wycofaniem ponad 150 000 samochodów z dróg.
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
- Źródło:
- Havas PR

Galeria komunikatu
Czytaj także
-
Czy inwestycja firmy w fotowoltaikę naprawdę łączy ekologię z zyskiem?
Szukasz sposobu na obniżenie kosztów energii i jednoczesne wspieranie ekologii? W dzisiejszych czasach coraz więcej firm próbuje łączyć...
-
ESG jako fundament nowoczesnego biznesu
Współczesny świat biznesu przechodzi głęboką transformację, w której kwestie środowiskowe, społeczne i zarządcze, określane skrótem ESG, zyskują...
-
-
-
-