Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-07-27   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-07-27
Instalacja fotowoltaiczna - od czego zacząć?
główne_1280.jpg.jpg
główne_1280.jpg.jpg

Fotowoltaika to ekologiczne źródło energii elektrycznej, które w Polsce staje się co raz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnych sposobów produkowania energii elektrycznej. W Polsce przygotowano szereg propozycji, dzięki którym można otrzymać dodatkowe środki na montaż i zakup paneli fotowoltaicznych.

O czym trzeba pamiętać zakładając fotowoltaikę?

Przede wszystkim należy zgłosić wniosek do zakładu energetycznego, aby przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci. Jego treść znajduje się przeważnie na stronie internetowej przedsiębiorstwa. Do wniosku należy dołączyć między innymi plan zabudowy na mapie, dokumentację techniczną, wypis miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu lub decyzje o warunkach zagospodarowania terenu i zabudowy.

Wybór paneli i inwertera to podstawa

Ponadto trzeba zastanowić się z jakich materiałów chcemy korzystać. Fotowoltaika to inwestycja długoterminowa, dlatego należy zastanowić się nad rodzajem paneli, z których chcemy korzystać. Czy mają to być na przykład panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne. Jaką moc powinny one mieć. Dodatkowo trzeba wybrać też inwerter, który stanowi serce całej instalacji fotowoltaiczne. Trzeba pamiętać, że koszt inwestycji zwraca się dopiero po około 10 latach jej użytkowania, dlatego należy bacznie przyjrzeć się zarówno panelom jak i inwerterowi.

On-grid czy off-grid

Instalację fotowoltaiczną można przyłączyć do sieci energetycznej ale nie jest to wymagane. Dzięki połączeniu z zakładem energetycznym nadwyżki prądu możemy odsprzedać do zakładu energetycznego i odebrać ją zimą, kiedy prądu jest produkowanego znacznie mniej. W przypadku instalacji off-grid – nadwyżka energii elektrycznej będzie akumulowana w akumulatorach.

Off-grid jest przeważnie droższy od instalacji on-grid, co powoduje, że większość osób decyduje się na instalacje z podłączeniem do sieci energetycznej.

Znalezienie elektroinstalatora to niełatwa sprawa

Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać jest znalezienie elektroinstalatora. Najlepiej jest wybrać sobie 3 firmy elektroinstalacyjne, a następnie porównać ceny i popytać o opinie o tej firmie wśród znajomych bądź rodziny. Można też poszukać opinii w internecie. W obecnych czasach jest bardzo dużo takich firm, niektóre nie mają zielonego pojęcia o tym jak powinna wyglądać poprawnie założona instalacja fotowoltaiczna, dlatego firmę instalacyjną należy wybrać z duzą ostrożnością. Godną polecenia firmą elektroinstalacyjną działającą na terenie województwa świętokrzyskiego jest firma Solarx z siedzibą w Busku-Zdroju.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Solarx
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także