Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2012-11-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-11-26
Innowacyjne rozwiązania wspierające odzysk i recykling.
ZGO bielsko biała
ZGO bielsko biała

Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO firma TOMRA Sorting zaprezentowała najnowszą, udoskonaloną, wykorzystującą rewolucyjne technologiczne innowacje wersję swojego wielofunkcyjnego systemu do sortowania TITECH autosort – TITECH autosort 4 oraz koncepcję technologiczną, na bazie której zbudowane zostały oddane w ciągu br. jedne z najbardziej efektywnych polskich instalacji do sortowania odpadów:  w Bielsku- Białej, Ełku i Elblągu. Na instalacjach tych możliwy jest nawet ponad 50% odzysk surowców, znacznie przed terminem wyznaczonym w przepisach Ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

Przepisy nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach zmieniają system i proces gospodarowania odpadami w gminach. Cele postawione przed Polską na najbliższe lata to objęcie wszystkich mieszkańców zorganizowanym systemem odbierania odpadów komunalnych, znaczące ograniczenie ilości składowanych odpadów oraz przygotowanie do ponownego wykorzystania i recyklingu możliwie największej ilości nadających się do tego frakcji materiałowych. Rozwój systemu gospodarowania odpadami ma spowodować rokroczny wzrost ilości kierowanych do ponownego użycia i recyklingu ilości frakcji materiałowych tak, aby w roku 2020 ilość ta sięgnęła prawie 3 mln Mg. Aby jednak można było osiągnąć założone cele, i to przy możliwie najniższych kosztach specyficznych, konieczna jest zmiana podejścia do procesów odzysku oraz poszukiwanie skutecznych rozwiązań, gwarantujących efektywność i wysoką jakość świadczonych usług.

- Stosowana technika i technologie są pochodną celów, wymagań rynkowych i ekonomiki. Liczy się efekt końcowy - mówi Mariusz Rajca, prezes polskiej spółki córki TOMRA Sorting, odpowiadający za rozwój marki TITECH w Polsce. - Dlatego nasi specjaliści odpowiedzialni za rozwój rozwiązań dla branży odzysku i recyklingu stale czuwają nad jakością oferowanych rozwiązań i ich udoskonalaniem, by w najbardziej efektywny z możliwych sposób wspierać odzysk i zapewniać frakcje materiałowe o jakości i czystości zgodnej z wymaganiami poszczególnych sektorów recyklingu

TITECH autosort 4 - rewolucyjny system, przełomowe rozwiązania

Najnowsze urządzenie marki TITECH, które zostało w Polsce zaprezentowane po raz pierwszy podczas  targów POLEKO 2012 – TITECH autosort 4 – jest najlepszym potwierdzeniem tych słów.

Jak jego poprzednicy, TITECH autosort 4 jest systemem wielofunkcyjnym, wykorzystującym technologie bliskiej podczerwieni (NIR) i spektrometrię światła widzialnego (VIS), na którym możliwe jest odzyskiwanie szerokiej gamy surowców z różnych strumieni odpadów, w tym opakowaniowych oraz komunalnych zmieszanych i zbieranych selektywnie. Zaawansowany system czujników pozwala na zastosowanie go także  do sortowania papieru, recyklingu opakowań PET i PE, produkcji frakcji czystego drewna czy produkcji paliwa alternatywnego RDF.

Czujniki stosowane w systemach TITECH skanują różnorodne materiały szybciej i bardziej precyzyjnie niż techniki konwencjonalne i ludzie (nawet do 320 000 punków na sekundę). Siatki detekcji są tak czułe, że są one w stanie skanować nawet najdrobniejsze obiekty, a skanowanie większych obiektów może być dokładniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Jednak tym co odróżnia TITECH autosort 4 od wcześniejszych wersji to styl jego zaprojektowania, szczególnie uwzględniający takie cechy jak prostota, moc, niezawodność, dokładność i kompaktowość. Dzięki ograniczeniu ilości komponentów i zastąpieniu ich inteligentnymi koncepcjami TITECH autosort 4 jest mniej narażony na możliwość wystąpienia usterek oraz ma mniejsze wymagania w zakresie czyszczenia i konserwacji, co obniża koszty jego użytkowania.

Najważniejszą jednak innowację TITECH autosort 4 stanowi wyeliminowanie zewnętrznego źródła światła poprzez zastosowanie przełomowej technologii FLYING BEAM, która oznacza, że system nie zawiera zewnętrznych lamp i oświetla wyłącznie skanowany w danej chwili obszar przenośnika taśmowego, co pozwala na oszczędność aż do 70% energii.

Pozostałe funkcje urządzenia to wysokiej wydajności karta przetwarzania danych, nowoczesna jednostka sterująca (CU) i koncepcja zaworów. Jednostka sterująca (CU) wyposażona jest w komputer przemysłowy i zapewnia pracę w szerszym zakresie temperatur oraz chłodzenie pasywne dla większości konfiguracji, podczas gdy wymienniki ciepła zastępują system aktywnego chłodzenia dla wyższych temperatur. Zawory wyposażone są w nowe, wspólne karty sterownicze, a ich duża szybkość pozwala na jeszcze wyższą precyzję sortowania.

Tym samym TITECH autosort 4 jest pierwszym systemem wykorzystującym technologię NIR nie wymagającym zewnętrznego źródła światła, łączącym wysokie osiągi i przepustowość (nawet do 30 ton materiału wejściowego na godzinę) przy niskim zużyciu energii i redukcji śladu węglowego w środowisku.

Efektywne, skuteczne, zyskowne

– pierwsze instalacje na koncepcji TITECH oddane w 2012r.

Na bazie rozwiązań technologicznych TITECH, specjaliści TOMRA Sorting odpowiedzialni za sektor odzysku i recyklingu, uwzględniając specyfikę rynku polskiego opracowali koncepcję technologiczną sortowania i odzysku frakcji materiałowych dla odpadów komunalnych niesegregowanych i zbieranych selektywnie. Podstawowym celem tej koncepcji było stworzenie instalacji zapewniających maksymalny odzysk frakcji materiałowych przeznaczonych głównie do recyklingu, czyli: papieru, opakowań PET, PE/ PP, folii PE, kartoników po produktach spożywczych, metali żelaznych i nieżelaznych oraz z pozostałego strumienia -  frakcji do produkcji paliwa alternatywnego. Wszystkie założenia oparto na automatyzacji sortowania z zastosowaniem czujników. Skuteczność wydzielania poszczególnych frakcji materiałowych wynosi ponad 80%-90%. Wśród zastosowanych rozwiązań do uzyskania tak wysokich poziomów odzysku określonych frakcji materiałowych znacząco przyczyniają się precyzyjne, bazujące na zaawansowanych technologicznie czujnikach separatory optyczne TITECH autosort, które identyfikują obiekty znajdujące się taśmach przenośników i błyskawicznie przetwarzają informacje nt. materiału, z którego obiekt jest wykonany, jego kształtu, koloru i położenia oraz umożliwiają precyzyjne wyodrębnienie frakcji materiałowych o wielkości nawet kilkunastu milimetrów.

- Separatory TITECH autosort są w stanie wysortować nawet do 5-6 ton danej frakcji materiałowej ze strumienia odpadów kierowanego w obszar ich działania. Jedna osoba sortując manualnie może wyselekcjonować jedynie od ok. 20 kg do maksymalnie ok. 200 kg odpadów – mówi Mariusz Rajca, prezes polskiej spółki córki TOMRA Sorting, country manager marki TITECH. - Ponadto możliwe staje się odzyskanie frakcji materiałowych, które z uwagi na ich wielkość czy rodzaj aktualnie trafiają na składowiska - dodaje.

W oparciu o przygotowane koncepcje w 2012 roku w Polsce uruchomione zostały trzy instalacje w zakładach w Bielsku- Białej, Ełku i Elblągu. Obiekty te na tle rynku wyróżnia bardzo wysoka efektywność. Łączna  ich przepustowość pozwala na przetworzenie ok. 1,5% wszystkich odpadów komunalnych produkowanych w polskich gospodarstwach domowych. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby możliwy był odzysk frakcji materiałowych zarówno z  odpadów komunalnych zmieszanych, jak i zbieranych selektywnie.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznym TITECH autosort na zrealizowanych instalacjach już w 2012 roku możliwe jest szybciej niż do 2020 roku osiągnięcie zakładanego poziomu odzysku i skierowanie do ponownego wykorzystania i recyklingu ponad 50% masy papieru, tworzyw sztucznych, metali i szkła znajdujących się w odpadach z gospodarstw domowych.

Na chwilę obecną również w Polsce marka TITECH ma wiodąca pozycję w zakresie automatyzacji procesów sortowania i odzysku frakcji materiałowych. W tym roku działająca w Polsce spółka córka TOMRA Sorting podpisała kolejne kontrakty na realizację kilku nowych, opartych na rozwiązaniach TITECH autosort instalacji do przetwarzania odpadów oraz na rozbudowę i modernizację już istniejących zakładów.

(gz)

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
RPR Group Sp.z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.