
Naukowcy z Instytutu Karolinska przedstawili dowody na poparcie tezy, że hałas może doprowadzić do uszkodzenia słuchu nienarodzonego jeszcze dziecka. Z ich badań wynika, że kobiety ciężarne pracujące w miejscach o wysokim poziomie hałasu są bardziej narażone na urodzenie dziecka z zaburzeniami słuchu.
Badania objęły 1,4 mln dzieci urodzonych w Szwecji w latach 1986-2008 oraz ich matek. Pod uwagę wzięto m.in. zawód matki, jej obecność w pracy w czasie ciąży oraz ekspozycję na hałas w miejscu pracy.
Około 290 tys. kobiet w czasie ciąży pracowało w warunkach umiarkowanego hałasu (75-84 dB), a 6 tys. w warunkach dużego hałasu (ponad 85 dB). Poważne uszkodzenia słuchu zdiagnozowano u 1% dzieci.
Zebrane przez naukowców dane pozwoliły na stwierdzenie o 80% większego ryzyka uszkodzeń słuchu u dziecka w przypadku kobiet pracujących w środowisku o wysokim poziomie hałasu niż w przypadku kobiet pracujących w otoczeniu o niskim poziomie hałasu. Wyniki te potwierdzają wcześniejsze badania na modelu zwierzęcym.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Bezpiecznie i ekologicznie – praca zdalna może być „smart”
Ludzie spędzają w domach obecnie więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Wynika to w dużej mierze z modeli pracy zdalnej lub hybrydowej,...
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
-
-
-