Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-09-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-09-06
Hałas drogowy może powodować choroby sercowo-naczyniowe i cukrzycę
Ryzyko zawału rośnie o 4% na każde 10 decybeli
Ryzyko zawału rośnie o 4% na każde 10 decybeli

Od 2014 r. w ramach studium SiRENE (Short and Long Term Effects of Transportation Noise Exposure) multidyscyplinarny zespół szwajcarskich naukowców analizuje jego krótko- i długoterminowe oddziaływanie hałasu związanego z transportem na zdrowie. Wciąż wiele pytań związanych z tym tematem pozostaje otwartych.

Według ustaleń badaczy ryzyko zgonu w wyniku zawału rośnie o 4% na każdy 10-decybelowy wzrost natężenia hałasu z drogi. Ponadto hałas uliczny podwyższa ryzyko nadciśnienia i niewydolności serca. "Szczególnie ważne są najprawdopodobniej incydenty, które w nocy regularnie zaburzają sen. Próg negatywnego wpływu na zdrowie jest niższy niż dotąd sądzono" - mówi prof. Martin Röösli z Uniwersytetu w Bazylei.

Naukowcy doszli także do zaskakujących wniosków dotyczących powiązania hałasu z zachorowaniami na cukrzycy. Analiza 2631 przypadków pozwoliła im stwierdzić, że hałas może wpływać na rozwój tej choroby. "W grę wchodzą 2 mechanizmy. Z jednej strony, przewlekłe uwalnianie hormonów stresu oddziałuje na metabolizm insuliny. Z drugiej strony, w dłuższej perspektywie czasowej na metabolizm negatywnie wpływają problemy ze snem" - tłumaczy Nicole Probst-Hensch, szefowa Wydziału Epidemiologii i Zdrowia Publicznego Swiss Tropical and Public Health Institute.

Dotychczasowe wyniki SiRENE zaprezentowano 20 czerwca na konferencji ICBEN (International Commission on Biological Effects of Noise) w Zurychu. W ramach studium prowadzone są eksperymenty w laboratorium snu, wywiady, modelowanie czy obliczenia akustyczne.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
kopalniawiedzy.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także