
Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętny mieszkaniec Polski wytworzył w 2014 r. 268 kg odpadów. To wyjątkowo mało w porównaniu z krajami UE, w której średnia wynosi 481 kg na mieszkańca.
Najwięcej odpadów komunalnych w przeliczeniu na 1 mieszkańca wytworzyły: Dania - 747 kg, Luksemburg - 653 kg, Cypr - 624 kg oraz Niemcy - 617 kg. W Polsce w 2014 roku wytworzono 142 mln ton odpadów. I tylko 7% z nich to odpady komunalne. W 2014 r. ilość odpadów komunalnych zmniejszyła się w stosunku do 2013 r. o 9%.
53% wszystkich odpadów w Polsce produkowanych jest górnictwo i wydobywanie. Kolejne jest przetwórstwo przemysłowe 22% oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną 17%.
W ostatnim dziesięcioleciu najwięcej odpadów powstawało w wyniku poszukiwania, wydobywania, fizycznej i chemicznej przeróbce rud i innych kopalin (57% w 2014 r.) oraz odpady z procesów termicznych (23%).
Jak podaje GUS ogólna ilość odpadów dotychczas składowanych (nagromadzonych) na składowiskach własnych zakładów i obiektach unieszkodliwiania odpadów (hałdach, stawach osadowych) w ostatnim dziesięcioleciu utrzymuje się na poziomie 1,7 mld ton.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- wp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kotły na biomasę – nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie do ogrzewania hal i...
Czy wiesz, że koszt ogrzewania Twojego zakładu przemysłowego można obniżyć nawet o 70% dzięki przejściu na biomasę? W dobie rosnących cen energii...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl