
Jak zauważył podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów Łukasz Czopik, energia to trzecia co do wielkości pozycja kosztów Spółki. Dlatego strategia rozwoju GPW zakłada szukanie oszczędności i inwestycje właśnie w tym sektorze.
W 2014 roku z zainstalowanych w 27 obiektach Spółki paneli solarnych udało się wyprodukować ok. 1000 GJ energii cieplnej. Ponadto w Oddziale Sieci Magistralnej w Czarnym Lesie została zbudowana elektrownia fotowoltaiczna o mocy 311 kW i powierzchni ok.20 tys. m2. W okresie największego nasłonecznienia produkuje ona energię elektryczną w zakresie mocy 250-260 kW i daje 300 MWh energii.
GPW modernizuje także układy pompowe tak, aby zużywały mniej energii. Właśnie zakończono wymianę agregatów w pompowni Oddziału Sieci Magistralnej Mikołów oraz w Zakładzie Uzdatniania Wody Goczałkowice.
W Mikołowie zastosowano nowe dwie pompy z silnikami 560 kW sterowane poprzez przemienniki częstotliwości. Dzięki tej zmianie OSM Mikołów będzie zużywać aż o 33% mniej energii. Z kolei w Goczałkowicach zastosowano dwie nowe pompy pionowe z wałem kardana: pompę o wydajności około 1500 m3 na godzinę, z silnikiem 560 kW, sterowaną przemiennikiem częstotliwości, oraz drugą, o mniejszej wydajności.
Jak zapewniał Czopik, inwestycje spółki powinny wkrótce przełożyć się na niższe ceny wody dla klientów GPW.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gpw.katowice.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nietypowe zastosowania agregatów głębinowych
Typowym zastosowaniem pompy głębinowej jest transport wody z głębinowego otworu studziennego. Jednak z powodzeniem agregaty głębinowe można...
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl