Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-07-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-07-16
Górażdże zwiększają wykorzystanie paliw alternatywnych
Górażdże zwiększają wykorzystanie paliw alternatywnych

W Cementowni Górażdże uruchomiono nową instalację do transportu i podawania paliw alternatywnych. Dzięki inwestycji wykorzystanie paliw zastępczych w nowym, zmodernizowanym w 2011 r. piecu wzrośnie o około 40 proc. Docelowo w całym zakładzie ponad 60 proc. energii będzie pozyskiwane z paliw alternatywnych, a tylko 40 proc. z węgla kamiennego. Całkowity koszt inwestycji to 25 milionów złotych.

Redukcja kosztów produkcji i ochrona środowiska

Nowa instalacja składa się z magazynu wraz z nowoczesną automatyczną suwnicą, nowego przenośnika taśmowo-rurowego do transportowania paliw oraz urządzenia ważąco-dozującego. Cały układ pracuje w pełnej automatyce. Kluczowym elementem inwestycji była  rozbudowa istniejącego magazynu paliw zastępczych, w wyniku czego pojemność magazynowania paliw powiększyła się o dodatkowe  4300 m3. Pojemność magazynowania paliw alternatywnych to obecnie ponad 20 tys. m3. Inwestycja pozwoliła na dostarczanie paliw alternatywnych do obu pieców zarówno do kalcynatorów, jak i do palników głównych. Umożliwi zwiększenie ilości wykorzystywanych rozdrobnionych paliw zastępczych i tym samym ograniczenie zużycia paliwa konwencjonalnego, jakim jest węgiel.

– Zastosowanie paliw alternatywnych wpływa na redukcję kosztów produkcji i ma ogromne znaczenie dla ochrony środowiska – wyjaśnia Andrzej Balcerek, prezes Górażdże Cement SA.  – Docelowo wykorzystanie paliw zastępczych do współspalania może osiągnąć poziom około 60 proc., co  oznacza , że Cementownia Górażdże będzie zużywać około 400 tys. ton paliw alternatywnych rocznie. Obecnie zużywa 220 tys. ton (dane za 2011 r). Biorąc pod uwagę ilość i możliwości technologiczne współspalania paliw alternatywnych jesteśmy jednym z liderów w polskiej branży cementowej – dodaje Balcerek.

Opony i nie tylko

Jakie paliwa alternatywne wykorzystuje Cementownia Górażdże? Są to odpady, zawierające energię, lecz nie nadające się do wykorzystania, jako surowce wtórne - głównie zużyte opony, rozdrobnione tworzywa sztuczne, odpady drzewne, odpady z przemysłu gumowego oraz tekstylia i papier. Niektóre z odpadów, np. rozdrobnione opony mają wartość energetyczną wyższą niż węgiel.

Współspalanie paliw alternatywnych przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla.  W wyniku uruchomienia nowej instalacji emisja CO2 z paliw zmniejszy się o 10 proc. W latach 2008-2011 w Górażdże Cement S.A. dzięki współspalaniu paliw zastępczych emisja CO2  obniżyła się o ponad 420 tys. ton.

- Redukcja emisji CO2 jest możliwa ponieważ stosowane w Górażdżach odpady zawierają biomasę, np. drewno, tkaniny oraz kauczuk, który wchodzi w skład odpadów gumowych.

Biomasa w obowiązującym systemie handlu emisjami CO2 traktowana jest jako zero emisyjna.  – dodaje Wiesław Adamczyk, dyrektor techniczny Górażdże Cement S.A.

– Co ważne, wykorzystanie odpadów jako paliw alternatywnych w przemyśle cementowym pozwala je odzyskiwać energetycznie bez szkody dla środowiska. Dzięki warunkom panującym w piecach do wypału klinkieru, czyli bardzo wysokiej temperaturze wypalanego materiału (1450 oC) oraz gazów (ok. 1800 - 2000oC), jak również długiemu czasowi przebywania gazów w piecu następuje całkowity rozkład wszelkich związków chemicznych. Instalacje piecowe cementowni gwarantują, że prowadzenie w nich odzysku energetycznego odpadów jest procesem bezpiecznym dla środowiska. Dodatkowo współspalanie przebiega w środowisku zasadowym, które jest doskonałym absorberem np. siarki. Dzięki temu, że wykorzystujemy odpady mniej ich trafia na wysypiska.

W planach

Nowa instalacja do transportu i podawania paliw alternatywnych do kalcynatora pieca obrotowego nr 2 to nie ostatnia inwestycja firmy w zakresie paliw zastępczych. Od 2013 r. na wysypiska śmieci nie będą mogły trafiać odpady biodegradowalne. Będzie trzeba je przetwarzać. Dotyczy to na przykład osuszonych osadów ściekowych z oczyszczalni miejskich. Jest to wprawdzie paliwo o dwa razy niższej kaloryczności niż węgiel, ale ze względu na emisje CO2 traktowane jest jako „zero emisyjne", a więc firma stosując je uzyska zmniejszenie emisji CO2. Cementownia Górażdże zamierza więc zacząć wykorzystywać w procesie współspalania osady ściekowe.

- Podpisaliśmy już listy intencyjne w sprawie dostaw tego paliwa z kilkoma oczyszczalniami ścieków– mówi Wiesław Adamczyk. – Planujemy budowę nowego magazynu i instalacji, która będzie podawała do pieców suszone osady ściekowe.

Pionierzy ekologicznych rozwiązań

Podstawowym paliwem stosowanym do opalania pieców w Cementowni Górażdże jest węgiel kamienny. Od 1997 roku zakład stosuje również, podobnie jak większość europejskich cementowni, paliwa alternatywne. Górażdże Cement SA to pierwsza firma w polskim przemyśle cementowym, która zaczęła wprowadzać odpady jako komponenty paliwa tradycyjnego. Próby współspalania paliw alternatywnych – zużytych opon samochodowych rozpoczęto w 1992 r.

Proces odzysku energetycznego odpadów w Cementowni Górażdże jest całkowicie zautomatyzowany, co zapewnia pełną kontrolę nad ilością współspalanych odpadów. Magazyn rozdrobnionych paliw alternatywnych posiada w pełni zautomatyzowany system dozowania paliw do instalacji transportujących i dozujących do pieców obrotowych. Magazyn wyposażony jest w specjalne systemy ochrony przeciwpożarowej oraz monitorowany jest przez system kamer.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Grupa PRC Sp. z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także