Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-06-16 | Ostatnia aktualizacja: 2011-06-16
Gmina pozbędzie się śmieci w przetargach

Gmina pozbędzie się śmieci w przetargach
Nowelizacja przepisów powoduje, że gmina nie tylko pobierze opłaty, ale będzie też odpowiedzialna za zagospodarowanie śmieci. Ciężar zadań zostanie przeniesiony z właścicieli nieruchomości na gminę, co spowoduje wzrost efektywności systemu gospodarowania odpadami i będzie zapobiegać zjawiskom nielegalnego wywozu odpadów.
Nowelizacja przewiduje, że gminy będą w przetargach wyłaniać nie tylko firmy transportujące śmieci, ale także takie, które zbudują instalacje do przetwarzania odpadów. Jedna z poprawek Senatu zakłada, że jeżeli trzy przetargi nie wyłonią takiego inwestora, to gmina będzie sama mogła wybudować taką instalację i eksploatować ją przez trzy lata, a po tym czasie znów konieczny będzie przetarg.
W Polsce około 86 proc. odpadów komunalnych trafia na składowiska. Teraz gmina będzie mogła skierować je do przetworzenia. Około 10 mln ton odpadów wytwarzanych jest rocznie, a w rzeczywistości nawet ok. 18 mln ton. To odpowiada ilościowo 5 mln ton węgla kamiennego czy 3,3 mld metrów sześciennych importowanego gazu ziemnego. Wykorzystując odpady energetycznie, można ograniczyć import gazu ziemnego do Polski nawet o jedną trzecią.
Gmina wymusi także, wykorzystywanie wyselekcjonowanych resztek np. w biogazowi. Z frakcji organicznej w odpadach komunalnych powstaje metan, z którego można wyprodukować energię cieplną i elektryczną. Spalarnie, które powstają w Polsce, będą miały możliwość wytworzenia zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej ze spalanych odpadów.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazetaprawna.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-
-
-