Koncern GE i firma Carbon Trust poinformowały o nawiązaniu paneuropejskiej współpracy, której celem jest przyspieszenie rozwoju czystych technologii w Europie. Ma to związek z licznymi dowodami na to, że region Europy ma kłopoty z dotrzymaniem kroku innym regionom świata na tym polu. W pierwszym etapie współpracy firm GE oraz Carbon Trust przewidziano uruchomienie funduszu inkubacyjnego o wartości 5 mln USD w okresie 18 miesięcy. Ma on być przeznaczony do wspierania firm opracowujących nowe technologie niskoemisyjne, przewidziane do wykorzystania w obszarze infrastrukturalnym.
Firma Carbon Trust i GE będą wspólnie wyszukiwać i oceniać początkujące firmy, ułatwiać im prowadzenie działalności w tym najtrudniejszym okresie oraz inwestować w przedsięwzięcia o największym potencjale. Współpraca ta stanowi element wartego 200 mln USD programu GE ecomagination Challenge ― ogólnoświatowej, otwartej inicjatywy promującej innowacyjność, wyszukiwanie i finansowanie najlepszych pomysłów z dziedziny czystych technologii. Do chwili obecnej koncern GE i jego partnerzy przeznaczyli 134 mld USD na inwestycje i współpracę komercyjną z początkującymi firmami z całego świata.
„Koncern GE był jedną z pierwszych firm ogólnoświatowych, które opracowały strategię rozwoju działalności biznesowej z uwzględnieniem ochrony środowiska ― jej wyrazem jest nasza wyjątkowo udana inicjatywa ecomagination. Angażujemy się w coraz większym stopniu w wyszukiwanie nowych firm, technologii i utalentowanych specjalistów z tego zakresu. GE dostrzega nie tylko korzyści biznesowe, ale także ogromny potencjał, jaki oferują tego typu technologie w zakresie zapewniania ogólnego rozwoju gospodarczego oraz efektywniejszego wykorzystania zasobów” - powiedział Mark Elborne , dyrektor wykonawczy GE UK.
W ciągu ostatnich pięciu lat Europa utraciła pozycję światowego lidera branży czystych technologii energetycznych na rzecz innych regionów świata. Zgodnie z najnowszym raportem firmy Bloomberg New Energy Finance, w 2007 r. w Europie podjęto 42% światowych inwestycji w czyste technologie energetyczne, podczas gdy dziś wskaźnik ten wynosi zaledwie 25%. W tym samym okresie Azja i Oceania niemal podwoiły swoje udziały w ogólnoświatowej puli inwestycji w te technologie. Przeprowadzona przez firmę Cleantech Group analiza inwestycji z udziałem kapitału wysokiego ryzyka podjętych w IV kw. 2011 r. wykazała, że w okresie tym niemal dwie trzecie wszystkich tego rodzaju inwestycji w sektorze czystych technologii podjęto w Ameryce Północnej, natomiast udziały Europy i Dalekiego Wschodu wyniosły odpowiednio zaledwie 19% i 18%.
Zgodnie z wynikami najnowszego, przeprowadzonego na zlecenie GE badania Barometr Innowacji, w którym wzięło udział 2800 firm z 22 rynków całego świata, większość spośród objętych ankietą firm brytyjskich uznała innowacyjność za podstawę przyszłej dobrej kondycji Wielkiej Brytanii ― zarówno gospodarczej, jak i społecznej. Firmy te stwierdziły jednocześnie, że brak jest wystarczających bodźców stymulujących taką innowacyjność i zachęcających do niej. Niemal 90% firm twierdzi też, że małe i średnie przedsiębiorstwa oraz indywidualni przedsiębiorcy mogą być równie innowacyjni, jak większe firmy, co zwiększa zapotrzebowanie na fundusze zalążkowe oraz na wsparcie dla innowacji i pomysłów lokalnych.
„Z uwagi na solidne zaplecze badawcze oraz bogate dokonania na tym polu, sektor czystych technologii może się okazać silnym stymulatorem dalszego rozwoju Europy. Istnieją jednak liczne dowody na to, że inne części świata dotrzymują kroku Europie, a nawet ją w tej dziedzinie wyprzedzają. Ta interesująca inicjatywa pozwoli przyspieszyć komercjalizację bardziej obiecujących europejskich firm z branży czystych technologii” - powiedział Tom Delay, dyrektor firmy Carbon Trust.
Tom Delay dodał również:
„Ogłoszenie współpracy wyznacza ważny moment w historii firmy Carbon Trust. Planowane działania pomogą Europie w wykorzystaniu tkwiącego w niej potencjału. Region ten przewodził kiedyś na polu innowacji w dziedzinie czystych technologii, jednak teraz sytuacja uległa zmianie. Musimy zdecydowanie zadbać o to, aby firmy z sektora czystych technologii mogły się szybko i efektywnie skomercjalizować, co pozwoli Europie dotrzymać kroku innym regionom świata.
W okresie recesji gospodarczej wspieranie tych firm staje się dwukrotnie ważniejsze: badania wykazały, że takie szybko rozwijające się firmy tworzą nieproporcjonalnie dużą liczbę nowych miejsc pracy. Jednocześnie potrzebują więcej kapitału niż firmy rozwijające się wolniej, a to może stanowić problem, jeśli banki będą się wstrzymywać z udzieleniem im kredytu. W takiej sytuacji mogą pomóc właśnie fundusze inkubacyjne, takie jak ten”.
Firma GE
Firma GE (NYSE:GE) zajmuje się kwestiami o znaczeniu globalnym. Zatrudnia wybitnych fachowców i stosuje zaawansowane technologie, aby zmierzyć się z najtrudniejszymi wyzwaniami w obszarze energii, infrastruktury medycznej i transportowej, technologii użytkowych oraz usług finansowych. GE buduje, zasila energią, wprawia w ruch i leczy świat. Przemienia marzenia w rzeczywistość. GE po prostu działa.
Informacje o firmie Carbon Trust
Carbon Trust to firma non-profit, która stawia sobie za cel przyspieszenie przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną. Firma zapewnia specjalistyczne wsparcie różnego typu przedsiębiorstwom i instytucjom z sektora publicznego, aby pomóc w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla, oszczędzaniu energii oraz komercjalizacji technologii niskoemisyjnych. Stymulując działania na rzecz wspierania rozwoju technologii niskoemisyjnych, przyczyniamy się do realizacji celów Wielkiej Brytanii w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla, rozwoju firm stosujących technologie niskoemisyjne, wzrostu bezpieczeństwa energetycznego oraz zwiększenia liczby miejsc pracy w segmencie czystych technologii.
Pomagamy teraz obniżyć emisję dwutlenku węgla poprzez:
- udzielanie specjalistycznych porad i wsparcia finansowego, aby pomóc przedsiębiorstwom w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla;
- kreowanie standardów w zakresie ograniczania emisji dwutlenku węgla.
Ograniczamy potencjalną przyszłą emisję dwutlenku węgla poprzez:
- otwieranie rynków na technologie niskoemisyjne;
- współpracę z czołowymi firmami z branży w celu komercjalizacji technologii niskoemisyjnych;
- inwestowanie w początkujące firmy opracowujące technologie niskoemisyjne
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Grayling

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Spektrometria mas – klucz do analizy chemicznej na najwyższym poziomie
W dobie rosnących wymagań w zakresie precyzyjnej analizy chemicznej, techniki pomiarowe muszą sprostać coraz bardziej zaawansowanym potrzebom...
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl