Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-09-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-09-08
Francuskie instytucje szkolą polskich energetyków jądrowych
Francuskie instytucje szkolą polskich energetyków jądrowych
Francuskie instytucje szkolą polskich energetyków jądrowych
Polscy specjaliści skorzystają z wiedzy, doświadczeń oraz technologii francuzów, przy budowie elektrowni jądrowej.

W ramach współpracy między rządami Francji i Polski na rzecz rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. przedstawiciele firm, Międzynarodowego Instytutu Energii Jądrowej (I2EN - Instytut international de l'energie nucleaire) oraz Francuskiej Międzynarodowej Agencji Jądrowej (AFNI - Agence France Nucl,aire International) spotkają się z przedstawicielami polskich uczelni, zainteresowanych kształceniem przez francuskich ekspertów swoich studentów w dziedzinie energetyki jądrowej.

Wicedyrektor Komisji Energii Atomowej AFNI - Marc Ponchet, odpowiedzialny za współpracę międzynarodową i rozwój, podkreślił, że kształcenie specjalistów to jedyna droga, aby zapewnić bezpieczeństwo budowy i eksploatacji elektrowni jądrowych. Obecnie w programie kształcenia, wspieranym przez Francję, uczestniczy kilkudziesięciu doktorantów i doktorów z różnych polskich uczelni. Odbyli już praktyki w elektrowniach jądrowych we Francji oraz uczestniczyli w kursach akademickich, poświęconych energetyce jądrowej. Około połowa z nich ma wkrótce wziąć udział w trzymiesięcznych programach badań naukowych we francuskich instytutach.

Kształcenie kadr należy rozpocząć już teraz, jeśli elektrownia ma zacząć działać w 2020 r. - mówił Ponchet.

Po awarii w japońskiej elektrowni Fukushima I, międzynarodowa społeczność zgodziła się, że obiekty jądrowe powinny być poddawane tzw. peer review, czyli ocenie ekspertów z tej branży. Każdy kraj bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich elektrowni, ale przed uruchomieniem ich może być zainteresowany opinią, wyrażoną przez zewnętrznych ekspertów.

Polska bierze pod uwagę zarówno francuskie reaktory jądrowe, w które mogłaby zostać wyposażona pierwsza polska elektrownia jądrowa, jak również reaktory amerykańsko-japońskich koncernów Westinghouse i GE-Hitachi.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
pap.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także