Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-04-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-04-06
Francuski rząd wycofuje się z podatku ekologicznego
Francuski rząd wycofuje się z podatku ekologicznego
Francuski rząd wycofuje się z podatku ekologicznego
Rząd Francji postanowił zrezygnować z wprowadzenia podatku ekologicznego, który miał wejść w życie w tym roku. Pomysł ten znalazł poparcie prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Podatek od emisji dwutlenku węgla, zwany podatkiem węglowym, miał wejść w życie w lipcu i spowodować wzrost cen paliw i gazu, od 4 do 4,5 centa za litr benzyny czy oleju napędowego.
Jego inicjatorzy chcieli nakłonić zarówno firmy, jak i gospodarstwa domowe do proekologicznych zachowań. Szef rządu poinformował, że nałożenie tego obciążenia będzie możliwe tylko wtedy, gdy taka decyzja zapadnie na szczeblu UE. Jak wyjaśnił premier Francois Fillon, w przeciwnym wypadku podatek zagroziłby "konkurencyjności" francuskich firm. Stanowisko premiera poparł prezydent Nicolas Sarkozy, który oświadczył, że byłoby absurdem (dodatkowe) opodatkowanie przedsiębiorstw francuskich, gdyż dawałoby to przewagę pod względem konkurencyjności firmom z państw zanieczyszczających środowisko. Francja nie przestanie popierać "ekologicznego systemu podatkowego". Jednocześnie jednak uzależnił ewentualne wprowadzenie podatku węglowego we Francji od przyjęcia podobnego rozwiązania przez wszystkich członków UE.

Pomysł podatku od emisji C02 wysunął kilka lat temu znany francuski działacz ekologiczny Nicolas Hulot. W zamierzeniu pomysłodawców podatek miał spowodować, że w roku 2050 emisja dwutlenku węgla we Francji będzie cztery razy mniejsza niż obecnie. Obciążenie miało dotknąć zarówno firmy, jak i gospodarstwa domowe. Początkowo podatek miał być wprowadzony już na początku tego roku, jednak francuska Rada Konstytucyjna uznała go w niektórych punktach za niezgodny z ustawą zasadniczą i nakazała jego poprawienie. Jak wynikało z badań opinii społecznej jesienią ubiegłego roku dwie trzecie mieszkańców Francji sprzeciwiało się podatkowi od emisji CO2.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gazetaprawna.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także