Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-02-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-02-21
Fotowoltaika w Polsce. Czy opłaca się w nią inwestować?
Fotowoltaika w Polsce. Czy opłaca się w nią inwestować?

Rynek energii odnawialnych w Polsce z roku na rok się bardzo zmienia. Inwestują właściciele gospodarstw domowych, rolnicy, ale i przedsiębiorcy. Spory udział w popularyzacji OZE ma Rząd i samorządy lokalne, które coraz większą pulę pieniędzy na rozwój miast i wsi przeznaczają na inwestycje w fotowoltaikę. Czy jest to opłacalne?

 

Polska fotowoltaika w czołówce

Według ostatnich danych Polska z wynikiem 1,3 GW zajmuje 5. miejsce w Europie na liście największych rynków energii słonecznej. Pierwsze miejsce na podium należy do słonecznej Hiszpanii, kolejne zajmują Niemcy, Holandia oraz Francja.

Farma fotowoltaiczna
Farma fotowoltaiczna

- Do tak dobrego wyniku Polski przyczyniły się na pewno zmiany w regulacjach prawnych i dotacje na fotowoltaikę. Po pierwsze, duży wzrost zawdzięczamy poszerzeniu definicji prosumenta o właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Po drugie, ogłoszony 23 lipca 2019 roku przez Mateusza Morawieckiego program priorytetowy “Mój Prąd” cieszy się ogromną popularnością, co pokazuje skalę zainteresowania fotowoltaiką – mówi Krzysztof Grześkiewicz z Salvis Expert.

Warto dodać, że 20 grudnia 2019 r. zakończono pierwszy nabór wniosków do programu, ale już 13 stycznia 2020 roku ruszył drugi nabór.

„Mój prąd” wspiera inwestowanie w fotowoltaikę

Według danych z 12 stycznia, w programie „Mój prąd”:

  • wypłacono dotacje do 13 877 wniosków,
  • zatwierdzonych czekających na wypłatę jest 21 25 wniosków,
  • odrzuconych zostało 3 724 aplikacji,
  • Łączna kwota, za jaką Rząd sfinansował instalacje to 68 861 940 zł.

Zakłada się, że rocznie instalacje będą produkowały 77 393 MWh energii elektrycznej oraz obniżały emisję CO2 o 122 200 000 kg. Co więcej, jednym z warunków przystąpienia do programu było nabycie instalacji o wielkości 2 kWp - 10 kWp.

Tak w liczbach wygląda program, który pomaga rozwijać polską fotowoltaikę. Przypomnijmy, że z programu może skorzystać nawet 200 000 gospodarstw. Obecnie rynek prosumencki obejmuje ok. 85 000 gospodarstw domowych, a więc zakłada się spory przyrost.

 

Fotowoltaika nie tylko dla gospodarstw domowych i przedsiębiorców

Fotowoltaika to spora inwestycja, zwłaszcza w przypadku podmiotów, które mają duże zapotrzebowanie energetyczne. W ich przypadku, w dłuższej perspektywie, inwestycja staje się jeszcze bardziej opłacalna. Instalację fotowoltaiczną zamontowano np. na dachach budynków należących do spółdzielni mieszkaniowej we Wrocławiu. Moduły fotowoltaiczne zamontowane na dachu bloku wyprodukowaną energię elektryczną wykorzystują do zasilania części wspólnych, dzięki czemu mieszkańcy nie płacą np. za oświetlenie klatek schodowych. To dobre rozwiązanie z punktu widzenia ekologii i zmniejszenia rachunków za prąd. Oprócz tego to świetny sposób na zagospodarowanie nieużywanej wcześniej powierzchni do praktycznego celu.

fotowoltaika-mieszkalnictwo.jpeg

 

Fotowoltaika opłacalna także dla środowiska

Przypomnijmy, że działania związane z energetyką rozproszoną to konieczność. Polska zobowiązała się do spełnienia celu postawionego przed krajami członkowskimi związanego z obniżeniem emisji CO2 i zwiększeniem udziału czystej energii w miksie energetycznym do 32%. To dosyć trudne zadanie, ale rozwój energetyki prosumenckiej bardzo nas do jego wykonania przybliża. Na kim spoczywa odpowiedzialność? Przede wszystkim na rządzie, który coraz odważniej wspiera rynek fotowoltaiczny. W większym stopniu powinny również angażować się samorządy lokalne. To na nich spoczywa obowiązek uświadamiania mieszkańców o korzyściach płynących z OZE. Co więcej, samorząd może dać dobry przykład przedsiębiorcom, pokazując jak inwestować w elektrownie słoneczne na budynkach użyteczności publicznej. Takich przykładów, dla których fotowoltaika przyniosłaby ogromne oszczędności, jest dużo więcej.

Gwarantem udanej i opłacalnej inwestycji jest przede wszystkim prawidłowy dobór wielkości instalacji oraz jej montaż. Na szybkość zwrotu z inwestycji wpływa wiele czynników. W przypadku domu rodzinnego i firmy, zwrot ten oscyluje nawet w ciągu 5 lat. Patrząc na popularność programów wspierających fotowoltaikę, możemy z pewną nadzieją patrzeć w przyszłość. Skoro już pod koniec grudnia Polska znalazła się na 5. miejscu w Europie, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby za rok zagościć na podium. Na podstawie danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, moc zamontowanych instalacji fotowoltaicznych wynosi 1,3 GW.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
salvisexpert.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także