
Dane Eurostatu z 2010 roku pokazały że w Unii Europejskiej na jednego obywatela przypadały 502 kg odpadów, z czego 38 proc. trafiło na wysypiska, 22 proc. spalono, 25 proc. poddano recyklingowi, a 15 proc. przeznaczono na kompost.
Najwięcej odpadów było na Cyprze - 760 kg na jednego mieszkańca, kolejne miejsca na tej liście zajmują Luksemburg (678 kg), Dania (673 kg) i Irlandia (636 kg).
Polska znalazła się, wraz z takimi krajami jak Litwa, Rumunia, Słowacja, Czechy, Estonia i Łotwa w grupie krajów, w których na jednego mieszkańca przypadło mniej niż 400 kg odpadów.
Na wysypiska najwięcej odpadów trafiło w Bułgarii (100 proc.), Rumunii (99 proc.), a także na Litwie (94 proc.) i na Łotwie (91 proc.). Recykling okazał się najpopularniejszy w Niemczech (45 proc.), Belgii (40 proc.), Słowenii (39 proc.), Irlandii (35 proc.) i w Holandii (33 proc.). W grupie krajów kompostujących odpady pierwsze miejsce zajęła Austria (40 proc.).
W Polsce na jednego mieszkańca przypadło 315 kg odpadów, z czego na wysypiska trafiło 73 proc., do spalarni zaledwie 1 proc., recyklingiem objęto 18 proc., a na kompost przeznaczono 8 proc.
Dane pokazane przez Eurostat dotyczą odpadów wytwarzanych w znacznej mierze przez gospodarstwa domowe, ale także przez mały biznes i instytucje publiczne. Nie brano pod uwagę odpadów przemysłowych i powstających w rolnictwie.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-