Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-03-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-03-14
Estonia sprzeda nadmiar energii z OZE
Pexels, CC0
Pexels, CC0

Estonia w 2017 zaspokoiła ona 16,8% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną przy pomocy odnawialnych źródeł. Tym samym osiągnęła wymagany przez Unię Europejską udział OZE w miksie energetycznym. Estońskie władze ujawniły, że kraj zamierza handlować nadmiarem energii z OZE, sprzedając ją tym krajom, które nie mogą sobie poradzić z osiągnięciem celów energetycznych.

Głównym producentem zielonej energii w Estonii są biogazownie, spalarnie biomasy i odpadów organicznych. W samym 2017 wytworzyły one 908 GWh energii. Szybko rozrasta się tam też fotowoltaika, która w ubiegłym roku niemal zdublowała swoją generację, dostarczając niemal 5 GWh energii. Pozytywnie rozwija się też energetyka wiatrowa.

Dużą zasługę w całym procesie miały wysokie dopłaty, które w ostatnim czasie jeszcze podrosły. Z drugiej strony, całkiem możliwe, że zainwestowane pieniądze za jakiś czas się zwrócą.

W 2020 roku wiele krajów stanie przed ostatecznym terminem osiągnięcia udziału OZE w miksie energetycznym. Jeżeli kary okażą się wysokie, to cena prądu pozyskanego przy pomocy odnawialnych źródeł energii może być bardzo korzystna dla krajów zdolnych do jego sprzedaży.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
globenergia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także