Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-03-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-03-05
Enzymy wychwytują CO2
Enzymy wychwytują CO2
Enzymy wychwytują CO2
Kanadyjska firma CO2 Solution opracowała proces biochemicznego przechwytywania i neutralizacji dwutlenku węgla wydobywającego się wraz ze spalinami z kominów elektrowni i obiektów przemysłowych. Końcowymi produktami procesu są oczyszczone powietrze i neutralne dla środowiska wodorowęglany.

Proces zachodzi w specjalnym bioreaktorze. Zbiornik bioreaktora ma kształt butli i jest wypełniony materiałem filtracyjnym na którym znajdują się są enzymy uzyskane ze zmodyfikowanych genetycznie bakterii E. coli. Wypełniacz stanowi dla enzymów nośnik, jego powierzchnia została zmodyfikowana chemicznie w sposób zapewniający enzymom bezpieczne zamocowanie.

Z góry do zbiornika podawany jest roztwór wodny, który opływa materiał filtracyjny, podczas gdy w przeciwprądzie z dołu zbiornika tłoczone są gazy spalinowe. Dwutlenek węgla przechodząc przez nasączony roztworem materiał jest przez niego wchłaniany, a następnie wchodzi w reakcję z enzymami, które zamieniają CO2 w jony wodorowęglanu.

W końcowym etapie procesu oczyszczone powietrze wydostaje się przez górną część zbiornika, a roztwór wodorowęglanu, powstały wskutek wymieszania się roztworu wodnego z dwutlenkiem węgla, pobierany jest w dolnej części zbiornika. Następnie roztwór wodorowęglanu jest dalej przetwarzany, albo ponownie do postaci CO2 i jako taki składowany w formacjach geologicznych, albo kredę czy w wapień dla celów przemysłowych.

Nowa metoda neutralizacji CO2 została już przetestowana na małym piecu do spopielania i piecu do wytapiania aluminium, gdzie udało się usunąć 80% emitowanego CO2. Obecnie kanadyjska firma podjęła współprace z Babcock and Wilcox (B&W), której efektem ma być dostosowanie procesu do działania w większych obiektach, takich jak elektrownie z blokami węglowymi. Trwają również prace nad metodami wydajniejszej hodowli enzymów.

Firma B&W wspiera rozwój tej technologii m.in. dlatego, że ma ona większe zalety niż system przechwytywania oparty na zielonych algach (o którym pisaliśmy w marcu ubiegłego roku). Algi zajmują więcej miejsca, które bardzo często jest w deficycie na terenie obiektów takich jak elektrownie.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
thefraserdomain.typepad.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :