Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-04-21 | Ostatnia aktualizacja: 2010-04-21
Energia z fotosyntezy

Energia z fotosyntezy
Fotosynteza to biochemiczny proces prowadzący do przemiany słonecznej energii świetlnej w energię chemiczną, podczas którego istoty żywe pozyskują pożywienie. W komórkach roślin fotosynteza zachodzi w wyspecjalizowanych organellach komórkowych, chloroplastach.
W eksperymencie błona komórkowa została przebita nanoelektrodą, tak że komórka nie uległa zniszczeniu, a następnie przechwycono elektrony wybijane z fotoukładu przez kwanty światła. Jest to metoda destrukcyjna, bo wyprowadzenie poza komórkę wybijanych elektronów zaburza fotosyntezę. Komórki tak potraktowane giną po około godzinie, produkując prąd o natężeniu pikoampera. Naukowcy skupiają się teraz na przedłużeniu życia żywych baterii.
Wykorzystanie roślin do produkcji prądu może mieć sens. Spalanie biomasy roślinnej, w zależności od warunków, pozwala odzyskać od 3 do 6 procent uwięzionej w nich energii słonecznej, podczas gdy w tym eksperymencie wydajność sięga 20 procent, a WonHyoung Ryu szef zespołu uważa, że teoretycznie da się odzyskać nawet 100% (współczesne ogniwa słoneczne osiągają wydajność 20-40 procent).
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
-
-
-