
Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna to kolejna spółka w branży wod-kan, która zdecydowała się na budowę instalacji do uzyskiwania biogazu z osadów ściekowych pozostałych po procesie oczyszczania. To kolejna inicjatywa przybliżająca Polskę do wypełnienia wymagań Pakietu Klimatyczno-Energetycznego, który obliguje nasz kraj do zwiększenia do 15% udziału odnawialnych źródeł energii w całkowitym zużyciu energii pierwotnej.
Budowa instalacji na terenie Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód została dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013. Całkowity koszt jej budowy wyniósł ponad 23 mln zł, a wsparcie unijne pokryło 40% kosztów kwalifikowanych. Elektrownia Biogazowa na terenie oczyszczalni powstała w 2011 roku, w ostatnich miesiącach miały miejsce jej próby i rozruchy. Obecnie GIWK produkuje miesięcznie 1058,4 MWh energii elektrycznej i 3754,5 GJ energii cieplnej.
„Instalacja jest bezobsługowa, sterowana automatycznie. Głównymi elementami instalacji są silniki spalinowe na biogaz, które napędzają generatory prądu" - wyjaśnia działanie technologii Leonard Szczepański, Kierownik Działu Energetyki GIWK. Energia cieplna z kolei odbierana jest z układów chłodzenia silnika i spalin za pośrednictwem wymienników ciepła. Znajdująca się w nich zimna woda ogrzewa się, stając się w ten sposób nośnikiem ciepła. Energia zawarta w 1m3 biogazu odpowiada energii zawartej w 0,65 dm3 oleju napędowego oraz 0,81 kg węgla.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- giwk.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
Jakie farby i lakiery do maszyn rolniczych? Sprawdź poradnik
Farby i lakiery do maszyn rolniczych – jak skutecznie zadbać o trwałość i estetykę sprzętu? Maszyny rolnicze codziennie narażone są na trudne...
-
-
-
-
-