
Europejska Agencja Środowiska ogłosiła, że w ostatnich latach emisja gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej była mniejsza niż zakładano. W 2011 r. UE osiągnęła poziom emisji gazów cieplarnianych o 18,4 proc. mniejszy niż w 1990 r.
Europejska Agencja Środowiska (ang. European Enviroment Agency – EEA) co roku publikuje raporty dotyczące emisji gazów cieplarnianych na terenie Unii Europejskiej. EEA opublikowała wyniki raportu dla 2011 r. Wynika z niego, że w okresie 2010-2011 UE zmniejszyła emisję gazów cieplarnianych o 3,3 proc. Poprzednio oszacowano, że redukcja wyniosła 2,5 proc. Pozwoliło to Wspólnocie osiągnąć poziom emisji gazów cieplarnianych o 18,4 proc. mniejszy niż ten w 1990 r. Na poprawę tego wskaźnika wpłynęło mniejsze zapotrzebowanie na ciepło budynków mieszkalnych oraz handlowych. Dwie trzecie redukcji emisji pochodzi z trzech krajów – Wielkiej Brytanii (o ok. 41,3 mln ton), Francji (ok. 28,7 mln ton) i Niemiec (ok. 27 mln ton). Największy wzrost emisji odnotowały natomiast Hiszpania (o ok. 1,8 mln ton), Rumunia ( ok. 6,7 mln ton) i Bułgaria (ok. 5,8 mln ton). Polska odnotowała w omawianym okresie spadek emisji o 0,6 proc. czyli ok. 2,3 mln ton. Według EEA od 1990 r. nasz kraj zmniejszył emisję gazów cieplarnianych o 12,6 proc.
- Redukcja emisji gazów cieplarnianych w 2011 r. jest dobrą wiadomością, ale w dużej mierze zawdzięczamy to łagodnej zimie. (...) Wzrosło zużycie takich paliw jak węgiel, podczas gdy produkcja energii wodnej i zapotrzebowanie na gaz ziemny spadły. Jeśli Europa chce stać się społeczeństwem nisko emisyjnym, musi inwestować w nowe technologie - wyjaśnia Jacqueline McGlade z EEA. Wskaźniki dla lat 2012-2013 nie będą już tak dobre gdyż ostatnia zima trzymała aż do kwietnia. To z kolei znacząco wpłynęło na wzrost zapotrzebowania na energię. Dodatkowo Agencja zauważa, że konsumpcja paliw kopalnych spadła w 2011 r. aż o 5 proc. Największy spadek dotyczył zapotrzebowania na gaz ziemny (11 proc.). Jednocześnie wzrosło zużycie węgla (o 2 proc.).
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- eea.europa.eu

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
Droższa energia napędza wzrost cen usług i towarów
Wzrost rachunków za energię elektryczną dotknął już 65 proc. dużych firm i aż 93 proc. MŚP. Podwyżki najmocniej uderzyły w branżę IT oraz sektor...
-
-
-