Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-11-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-11-22
Ekologiczne miasto XXI wieku
Great City będzie się znacząco różniło od obecnie nam znanych miast.
Great City będzie się znacząco różniło od obecnie nam znanych miast.

Chiny postanowiły zbudować od podstaw ekologiczne supermiasto Great City. Będzie mogło w nim zamieszkać 80 tys. ludzi. Great City ma zużywać o połowę mniej energii niż współczesne miasta.

Projekt jaki postanowili zrealizować Chińczycy jest wyjątkowo ambitny. W pobliżu Chengdu ma powstać od podstaw nowe ekologiczne supermiasto Great City. Będzie ono przeznaczone dla 80 tys. mieszkańców, a zajmować będzie tylko 1,3 km2. Dzięki temu przejście z jednego krańca miasta na drugi ma zajmować maksymalnie 15 min. Ma to wyeliminować potrzebę posiadania samochodu. Z okolicznymi terenami Great City będzie połączone komunikacją publiczną. Plany są ambitne. Miasto ma zużywać o 48 proc. mniej energii i o 56 proc. mniej wody niż obecne miasta o porównywalnej liczbie mieszkańców. Dodatkowo Great City będzie emitowało o 60 proc. mniej dwutlenku węgla i będzie produkowało o 89 proc. mniej śmieci trafiających na składowiska. Miasto ma być samowystarczalne. Będzie tam szpital i szkoły, placówki kulturalne, sklepy, policja czy straż pożarna.

Miasto zaprojektowano na planie koła. Teren przeznaczony na budowę to 320 akrów ziemi. Great City nie zniszczy jednak ziem uprawnych, które będą wokół niego. Miasto będzie otoczone parkami i polami uprawnymi. Projektanci chcą by miasto „zlewało" się z otaczającą go przyrodą. Przy każdym zespole mieszkalny będzie znajdował się park. Według projektu tereny zielone mają zajmować 15 proc. obszaru miasta, budynki zajmą 60 proc., a resztę infrastruktura, drogi i chodniki. Ponieważ miasto ma być samowystarczalne będzie miało też własne źródła energii. Na masową skalę zostaną użyte kolektory słoneczne, które dostarczą głównie latem ciepłej wody. Dodatkowo powstanie specjalny Eko-Park. Będzie on równocześnie elektrociepłownią wytwarzającą energię w kogeneracji i dostarczającą ciepłą wodę, oczyszczalnią ścieków i spalarnią odpadów.

Miasto zostało projektowane przez Adrian Smith + Gordon Gill Architecture. Budowa ma ruszyć już w przyszłym roku i trwać osiem lat. Mimo, że na placu budowy nie wbito jeszcze pierwszej łopaty, już okrzyknięto projekt mianem „miasta przyszłości". Władze Chin natomiast zapowiedziały, że jeśli projekt się sprawdzi, podobne miasta powstaną w innych regionach kraju.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
cleantechnica.com/ smithgill.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także