
Raport amerykańskiej organizacji pozarządowej Healthy Building Network pt. "Eliminating Toxics in Carpet: Lessons for the Future of Recycling" wzywa do głębokiej transformacji przemysłu dywanowego. Eksperci wskazują, że toksyczne substancje stosowane podczas produkcji dywanów nie tylko szkodzą środowisku i naszemu zdrowiu, ale także utrudniają ich recykling.
We włóknach dywanowych mogą się znaleźć m.in substancje poli- i perfluoroalkilowe (PFAS), które osłabiają układ odpornościowy. Ponadto podczas np. prania PFAS trafiają do wód, zanieczyszczając tym samym środowisko. Substancje chemiczne stosowane w celu ochrony plastikowych elementów przed degradacją biologiczną to m.in. triklosan i formaldehyd.
Popiół lotny, stosowany jako wypełniacz w wykładzinach pętelkowych, może zawierać domieszki takich substancji, jak rtęć (która ma silne właściwości neurotoksyczne). Popiół lotny może stanowić nawet 40% wagi całego dywanu. W wykładzinach dywanowych mogą się znajdować także izocyjaniany uszkadzające drogi oddechowe oraz poliuretan, który nie podlega recyklingowi.
Wśród zaleceń autorów raportu znajduje się m.in. zakazanie stosowania substancji toksycznych i zastąpienie ich innymi, mniej toksycznymi chemikaliami. Dodatkowo należy zachęcać do projektowania dywanów w pełni nadających się do recyklingu i unikania substancji, które utrudniają ten proces. Obecne wysiłki przemysłu związane z recyklingiem są udaremniane przez skomplikowaną strukturę dywanu. Ponadto należy od producentów i sprzedawców detalicznych wymagać, aby ujawniali w całości i publicznie wszystkie substancje znajdujące się w nowych dywanach.
Właściwe zaprojektowanie dywanu może sprawić, że odegra on ważną rolę w gospodarce o obiegu zamkniętym. Za przykład może posłużyć przerabianie włókien ze starych wyrzuconych dywanów na nowe włókna lub wykładzinę dywanową. Natomiast wykładziny dywanowe o gorszych parametrach mogą posłużyć do produkcji niektórych materiałów budowlanych, takich jak materiały izolacyjne.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- teraz-srodowisko.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
Nowe możliwości łączenia materiałów. Gdzie sprawdzą się taśmy VHB?
Taśmy VHB stanowią praktyczną odpowiedź na rosnące potrzeby rynku przemysłowego. Z całego portfolio taśm VHB na uwagę zasługują te, które są...
-
-
-
-
-