Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-02-27 | Ostatnia aktualizacja: 2007-02-27
Duży potencjał energetyki geotermalnej w USA

Duży potencjał energetyki geotermalnej w USA
Obecnie Stany Zjednoczone generują ze źródeł geotermalnych 2800 MW mocy, co pozwala na zasilenie 280 tys. gospodarstw domowych. Według przedstawicieli branży, dzięki odpowiednim inwestycjom, w ciągu najbliższych 10 lat moc zainstalowana elektrowni geotermalnych w Stanach Zjednoczonych może wzrosnąć do 13000 MW. Pozwoliłoby to na wycofanie z eksploatacji od 10 do 13 elektrowni węglowych.
Elektrownie wykorzystujące źródła geotermalne znajdują się obecnie tylko w zachodnich stanach USA, takich jak Utah, Nevada, Kalifornia, gdzie źródła geotermalne występują na stosunkowo niewielkich głębokościach (od 1500m). Sytuację tą może zmienić rozwiązanie zaproponowane przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology, które pozwoliłoby na budowę elektrowni geotermalnych także na tych terenach USA, gdzie źródła geotermalne znajdują się głęboko pod ziemią.
Technologia zwana Enhanced Geothermal System (EGS) polega na rozbijaniu za pomocą silnego strumienia wody gorących skał znajdujących się pod ziemią, co powoduje powstawanie pary, która poprzez wydrążone otwory dostaje się na powierzchnię, gdzie służy do napędzania turbin oraz generatorów wytwarzających energię elektryczną. Technologia ta jest już stosowana przy eksploatacji źródeł geotermalnych znajdujących się na niewielkich głębokościach.
Wadą technologii są pewne ograniczenia jakie ze sobą niesie, np. na terenach ubogich w zasoby wodne. Podczas jej stosowania konieczne jest również prowadzenie monitoringu aktywności sejsmicznej.
Według naukowców z MIT wykorzystanie wszystkich znajdujących się na terytorium USA źródeł geotermalnych zapewniłoby energię elektryczną i cieplną dla 100 mln gospodarstw domowych przez okres 50 lat. Z przygotowanego przez MIT raportu wynika, że elektrownie geotermalne mogłyby zacząć zajmować miejsce elektrowni węglowych i jądrowych w USA już za 15 lat, a w roku 2050 wytwarzać 100 tys. MW, czyli 10% mocy obecnie generowanej przez amerykańską energetykę.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- web.mit.edu, casavaria.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Panele fotowoltaiczne: Monokrystaliczne vs. polikrystaliczne vs. cienkowarstwowe
Rodzaje paneli fotowoltaicznych: przewodnik po technologiach Decydując się na instalację fotowoltaiczną, stajemy przed wyborem wielu komponentów...
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
-
-
-
-