Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-10-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-10-29
Duże zwierzęta mają znaczący wpływ na żyzność gleby
Odchody dinozaurów w znacznym stopniu użyźniały glebę
Odchody dinozaurów w znacznym stopniu użyźniały glebę

Christopher Doughty z Uniwersytetu Północnej Arizony wykazał, że odchody dinozaurów w znacznym stopniu użyźniały glebę. Zasada ta ma zastosowanie także do współczesnych dużych zwierząt. Ponieważ wiele ich gatunków jest dziś zagrożonych wyginięciem, istnieje ryzyko mniejszego wzrostu roślin i zachwiania równowagi ekosystemów.

"Teoria sugeruje - wyjaśnia Doughty - wyjaśnia że duże zwierzęta spełniają nieproporcjonalnie dużą rolę w rozprzestrzenianiu składników odżywczych. Trudno o lepszy sposób na przetestowanie tej hipotezy niż porównanie żyzności w kredzie - kiedy po naszej planecie chodzili najwięksi znani roślinożercy, zauropody - i karbonie - okresie geologicznym poprzedzającym wyewoluowanie czworonożnych roślinożerców."

W obu tych okresach rośliny były przysypywane szybciej, niż mogły zostać rozłożone, dzięki czemu wytworzył się węgiel. Doughty pobierał jego próbki z kopalni na terenie USA. Mierząc zawartość pierwiastków w węglu, naukowiec odkrył, że w kredzie pierwiastki potrzebne roślinom, np. fosfor, występowały w większych ilościach i były lepiej rozproszone niż w karbonie. Dane pokazały też, że nie było różnicy w zawartości/dystrybucji pierwiastków nieistotnych dla roślin i zwierząt, np. glinu. To oznacza, że duzi roślinożercy w pewnym sensie odpowiadali za wzrost swojego pożywienia i bujność habitatów.

"Po pierwsze - podsumowuje swoje badania amerykański naukowiec - w szybkim tempie tracimy pozostałe przy życiu duże zwierzęta, np. słonie leśne, a przez spadek żyzności strata ta krytycznie upośledzi funkcjonowanie ekosystemów. Po drugie, połączenie idei, że duże zwierzęta spełniają nieproporcjonalnie dużą rolę w rozprzestrzenianiu składników odżywczych, z regułą, że rozmiary zwierząt rosną z czasem, oznacza, że planeta dysponuje mechanizmem zwiększania żyzności w miarę upływu lat. Dzięki temu życie sprawia, że Ziemia jest bardziej przyjazna dla jeszcze większej ilości życia."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
kopalniawiedzy.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :