Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-01-18 | Ostatnia aktualizacja: 2008-01-18
Duża popularność instalacji biogazowych w Niemczech

Duża popularność instalacji biogazowych w Niemczech
W obliczu rosnącej konkurencji wśród producentów kluczową rolę odgrywa wysoki poziom specjalizacji technicznej. Niezbędny staje się dostęp do najnowszych osiągnięć z zakresu biotechnologii, biologii molekularnej w połączeniu z zastosowaniem nowoczesnych technik automatyzacji i informatyzacji.
Światowym potentatem w dziedzinie pozyskiwania energii z biogazu są Niemcy.
Kraj ten posiada dominującą pozycję w dziedzinie nowych technologii produkcji biogazu i dysponuje około 400 firmami działającymi w tej branży. Przychody branży osiągnęły w roku 2006 ponad 700 milionów euro, z czego około 10-15% stanowił eksport.
Tylko w 2006 roku powstało 900 nowych zakładów produkcji biogazu, podczas gdy łączna ilość zakładów w całym kraju stanowiła 3600 sztuk. Do 2020 roku wartość niemieckiego rynku instalacji do produkcji biogazu ma sięgnąć 7,5 miliarda euro, przy 30% eksporcie i zwiększeniu zatrudnienia do poziomu 85 tyś. pracowników. Oznacza to blisko 40% udział w rynku ogólnoświatowym, którego wartość na rok 2020 szacuje się na 25 miliardów euro.
Branża rozwija się jednak nie tylko w Niemczech. Konkurencja wyrasta w krajach takich jak USA czy Chiny, rynkach o bardzo dużym potencjale, które w chwili obecnej dysponują nieco mniej zaawansowaną technologią. Jest ona jednak stosunkowo łatwa do powielenia co pozytywnie wpływa na „propagację” instalacji. Jednocześnie raport podkreśla duże znaczenie wiedzy specjalistycznej z zakresu biotechnologii, biologii molekularnej i optymalizacji w rozwoju branży.
Helmut Kaiser przewiduje, że przyszły udział nośników odnawialnych w światowym rynku paliwowym będzie znacznie większy. Wytwarzanie i magazynowanie energii odnawialnej będzie najszybciej rozwijającym się sektorem energetyki w ciągu najbliższych 20 lat.
Dzięki zaklasyfikowaniu źródeł biogazowych do „czystych” źródeł energii, ich właściciele mogą korzystać z dotacji rządowych, co dodatkowo stymuluje branżę. W ciągu minionych 20 lat utylizowano biogaz w oczyszczalniach ścieków, rolnictwie czy przemyśle. W nadchodzącym czasie spektrum możliwych zastosowań technologii biogazowych zapewne się poszerzy, w związku z zaostrzeniem wymagań środowiskowych, co wpłynie na wzrost ilości instalacji. Produkcja biogazu, może stać się jednym ze znaczących elementów, polityki redukcji emisji CO2 w wielu krajach.
(am)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- yourrenewablenews.com, hkc22.com/biogas.html

Komentarze (0)
Czytaj także
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
-
-
-
-