Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-09-27   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-09-27
Dron kontra smog
Ilustracja nadesłana (WFOŚiGW we Wrocławiu)
Ilustracja nadesłana (WFOŚiGW we Wrocławiu)

Na progu sezonu grzewczego Gmina Twardogóra uruchamia system kontroli czystości powietrza z wykorzystaniem drona i stacjonarnych czujników rozmieszczonych w 7 punktach na mieście. Ambitny projekt, który zmierzy poziom smogu i niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Całkowita wartość zadania to prawie 96 tys. złotych, w tym 76 tys. złotych pochodzi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Urządzenia będą badały skład dymów z kominów budynków nie tylko na terenie miasta, ale i całej gminy.

- Za pomocą nowej aparatury samorządowcy zmierzą dokładnie ile jest emitowanych do powietrza szkodliwych substancji, w tym pyłów PM10 i PM2,5 - mówi Łukasz Michalski, Pełnomocnik Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. - Te areozole - zdaniem ekspertów - mogą przyczyniać się wzrostu zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia - dodaje. Inne substancje, których zwartość w powietrzu zbadają dron i czujniki to dwutlenek węgla oraz toksyczny formaldehyd.

- Samorząd Gminy Twardogóra zdecydował o uruchomieniu nowoczesnego systemu monitoringu powietrza z powodu licznych interwencji zgłaszanych przez mieszkańców, zaniepokojonych powtarzającymi się widokami gęstych dymów, wydobywających się z kominów niektórych budynków oraz fetoru - Paweł Czuliński, Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra. Nie tylko domowe paleniska mogą być źródłem toksycznych emisji. Na terenie miasta i gminy funkcjonują duże zakłady przemysłowe, a także małe zakłady produkcyjne, w których powstają toksyczne odpady. Będą przeprowadzane kontrole i pobierane próbki popiołów z palenisk w budynkach na terenie całej gminy.

Uroczysta inauguracja całej akcji – wraz z prezentacją zakupionego drona – odbyła się w Twardogórze podczas Ekopikniku "zaBiegam o czystą Twardogórę".

(gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia firmy

Źródło:
WFOŚiGW we Wrocławiu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.