Biomasa ze swoim potencjałem energetycznym stanowi podstawowe źródło energii pierwotnej z grupy OZE w naszym kraju, a nowe ramy polityki klimatyczno-energetycznej UE i ustawa o OZE sprawiają, że biomasa drzewna staje się istotnym surowcem energetycznym. Jednocześnie z badań w ramach kampanii Nie Rób Dymu wynika, że zaledwie 1/5 osób odpowiedzialnych za wybór paliwa opałowego wymienia drewno jako główny surowiec opałowy z którego korzysta.
W dniach 8-9 grudnia 2016 roku w Krakowie odbyła się druga konferencja naukowa poświęcona energetycznemu wykorzystaniu drewna „Drewno – Polskie OZE". W konferencji wzięła udział liczna reprezentacja przedstawicieli instytucji związanych z wykorzystaniem drewna w energetyce rozproszonej i ochroną środowiska, co pozwoliło na wieloaspektowe podejście do poruszanej tematyki. W trakcie spotkań zostały poruszone tematy związane z rozwojem technologii czystego spalania drewna, potencjału energetycznego surowca, czy Dyrektywy EcoDesign w perspektywie wykorzystania drewna jako paliwa.
Jak dowodzą badania, przeprowadzone w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Nie Rób Dymu, drewno jest liderem, jeśli chodzi o wskazania w kryteriach dostępności oraz wpływu na środowisko oraz zajmuje drugą pozycje w kryterium ceny. Jednocześnie jest to główny surowiec opałowy zaledwie dla 1/5 ankietowanych. Jeśli zestawimy uzyskane wyniki dotyczące dostępności drewna, ekologiczności oraz ceny w stosunku do wykorzystania - okazuje się, że drewno ma ogromny potencjał, bo wciąż nie jest wykorzystywane jako główny surowiec – zaznacza Marcin Brysiak, organizator kampanii.
W świadomości Polaków narosło wiele mitów nt. ogrzewania drewnem, które wynikają z niewłaściwych nawyków dotyczących wyboru oraz przechowywania drewna – mówi Marcin Brysiak. I dodaje - brak odpowiedniej edukacji w tym zakresie skutkuje korzystaniem z nieodpowiednich gatunków drewna i przechowywaniem go w nieodpowiedni sposób. Jednocześnie utrwalone złe nawyki palenia drewnem wpływają na ilość emitowanego dymu i popiołu oraz wytwarzanego ciepła.
Organizatorzy kampanii Nie Rób Dymu zlecili także przeprowadzenie w warunkach laboratoryjnych analizy emisyjności czterech najczęściej używanych do opału przez Polaków gatunków drzewa.
Analizie emisyjności poddano sosnę, dąb, brzozę oraz wierzbę energetyczną. Wyniki potwierdzają, że niskoemisyjne spalanie drewna jest możliwe i jest ściśle związane zarówno z jakością drewna, jak i jakością paleniska. Najlepszym gatunkiem drzewa do palenia w piecu i kominku jest dąb, ponieważ pali się wolno i długo, a także posiada wysoką wartość kaloryczną. Zdecydowanie należy unikać drzew iglastych, w których duża zawartość żywicy tworzy chmury dymu, a także zanieczyszcza wnętrze i przewody kominowe, a przez to obniża wydajność i sprawność paleniska.
Przeprowadzona w ramach kampanii analiza emisji pochodzącej z drewna potwierdza, że może być ono paliwem niskoemisyjnym, pod warunkiem, że będzie odpowiednio przygotowane, czyli sezonowane (suche) oraz rozpalane od góry, ponieważ żar przenosi się z góry na dół. Polacy nie są świadomi tego, że każdego dnia, szczególnie w sezonie grzewczym trują powietrze i siebie nawzajem. Konsekwencją ich niezdrowych nawyków jest nasilający się smog oraz wzrost odsetka zachorowań na choroby układu oddechowego, nowotwory czy choroby serca – powiedział profesor Mariusz Filipowicz z Akademii Górniczo-Hutniczej.
Organizatorem Konferencji Drewno – Polskie OZE jest Fundacja na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Człowiek-Środowisko-Ekonomia. Partnerem Strategicznym wydarzenia było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki Polskie oraz kratki.pl, patronat honorowy - Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego, Polska Izba Ekologii, Lasy Państwowe, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych, Wydział Energetyki i Paliw.
Badanie opinii publicznej w ramach kampanii Nie Rób Dymu zostało przeprowadzone na próbie N=1003 osób przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia wśród Polaków mieszkających w domach jednorodzinnych, bliźniakach lub szeregowcach posiadających własne źródło ogrzewania (niepodłączonych do sieci ciepłowniczej).
Więcej informacji: www.nierobdymu.com oraz: https://www.facebook.com/NieRobDymu/
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
- Źródło:
- FleishmanHillard

Czytaj także
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
W Lidzbarku Warmińskim powstanie Ciepłownia Przyszłości
Pod koniec 2023 roku 90 proc. energii w systemie ciepłowniczym na osiedlu Astronomów w Lidzbarku Warmińskim będzie pochodzić z odnawialnych źródeł...
-
-
-