
Komisja Europejska ogłosiła ogólnoeuropejską strategię w dziedzinie tworzyw sztucznych, która jest jednym z elementów procesu przechodzenia na gospodarkę bliższą obiegowi zamkniętemu. Zgodnie z nowymi planami, do roku 2030 wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych na rynku UE mają nadawać się do recyklingu.
"Jeśli nie zmienimy sposobu, w jaki produkujemy i używamy tworzyw sztucznych - mówi pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans - to do 2050 r. w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Musimy powstrzymać dostęp plastiku do naszej wody, naszego pożywienia, a nawet naszych ciał."
Strategia obejmuje nowe wymagania dotyczące projektowania produktów podlegających recyklingowi oraz ogólnounijne normy jakości dla odpadów z tworzyw sztucznych, które można następnie łatwiej podłączyć do łańcucha produkcyjnego.
Na chwilę obecną plany KE są zbiorem wniosków legislacyjnych, aktualizacji istniejących inicjatyw i innych środków, które muszą jeszcze zostać uzgodnione z Parlamentem i Radą Europejską. Część z nich może ulec rozmyciu, zwłaszcza ambitny cel 2030 roku, który od razu został zaatakowany przez branżę tworzyw sztucznych.
Europa wytwarza około 26 milionów ton plastiku rocznie, ale tylko około 30% z tego jest poddawane recyklingowi. Reszta jest w dużej mierze spalana lub wyrzucana na składowiskach.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- onet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kupno samochodu elektrycznego – czy warto?
Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji, o czym przekonuje się coraz więcej kierowców. Kupno samochodu elektrycznego to inwestycja, która...
-
Finansowanie gospodarki o obiegu zamkniętym w przedsiębiorstwach
Przejście z gospodarki linearnej na model GOZ jest silnie promowaną ideą na szczeblu całej Unii Europejskiej. Transformacja wymaga...
-
-