Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-09-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-09-25
Do 12 lat więzienia za szkody środowiskowe
Do 12 lat więzienia za szkody środowiskowe
Do 12 lat więzienia za szkody środowiskowe
Nawet za najlżejsze wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu ekologicznemu będzie groziło od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia – przewiduje projekt założeń do nowelizacji kodeksu karnego. Jednak nawet na 12 lat trafi do więzienia truciciel, który przyczyni się do śmierci człowieka. Zatrucie wody, skażenie powietrza czy gleby będzie zagrożone karami pozbawienia wolności. Wystarczy, że sprawca czynu wpłynie na obniżenie jakości np. gleby lub przyczyni się do choroby u innej osoby.

Według propozycji Ministerstwa Środowiska, które przygotowało projekt założeń, za zanieczyszczenia spowodowane nieumyślnie będzie groziło do dwóch lat pozbawienia wolności. Surowiej będą karani przedsiębiorcy. W przypadku gdy to oni spowodują szkodę w środowisku, narażą się na karę pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat. Gdy okaże się, że zakład produkcyjny czy przedsiębiorca działał nieumyślnie, to maksymalny pułap kary wyniesie do trzech lat.

Sankcje mają być znacznie surowsze, gdy w wyniku skażenia środowiska ucierpi człowiek. Jeżeli zanieczyszczenie odbije się na jego zdrowiu, to kara może maksymalnie wynieść 10 lat. Najsurowsze kary zostaną dla tych, którzy na tyle zaszkodzą środowisku, że w ten sposób spowodują śmierć człowieka – do 12 lat pozbawiania wolności.

Także za skażenie radioaktywne będzie można trafić do więzienia np. za nie utrzymywanie w odpowiednim stanie specjalnych urządzeń, co przyczyni się do skażenia radioaktywnego. W takiej sytuacji kara minimalna to grzywna, a maksymalna to dwa lata pozbawienia wolności.


(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gazetaprawna.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :