
Na świecie wciąż postępuje degradacja gleby. Przyczyniają się do tego czynniki takie jak ciężkie chemikalia, intensywne rolnictwo czy wylesianie. Eksperci z ONZ alarmują, że jeżeli gleba nie zostanie objęta większą ochroną, to za 60 lat może zniknąć jej wierzchnia warstwa.
Gleba pełni niezwykle ważną rolę w ekosystemie. Jest siedliskiem roślin, zwierząt, a także człowieka. Ma kluczowe znaczenie w pochłanianiu dwutlenku węgla i filtrowaniu wody. "Gleba to podstawa naszego życia: ponad 95 proc. naszej żywności pochodzi z ziemi" - mówi Maria Helena Semedo, która zajmuje się zasobami naturalnymi z ramienia ONZ.
Niestety rozwój przemysłu powoduje nieustającą degradację gleby. Bezpośrednimi przyczynami są głównie stosowanie ciężkich chemikaliów rolniczych, a także wylesianie.
Wytworzenie się trzycentymetrowej wierzchniej warstwy gleby trwa tysiąc lat. To bardzo wolno. Przy obecnym tempie niszczenia gleby, zdaniem badaczy za 60 lat nie będzie już jej wierzchniej warstwy. Volkert Engelsman alarmuje, że obecnie na skutek tych działań w każdej minucie tracimy powierzchnię gleby równą trzydziestu boiskom do piłki nożnej. Według Engelsmana jedynym wyjściem jest postawienie na rolnictwo organiczne oraz powtórne zalesianie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- tvn24.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Schneider Electric ogłasza globalnych zwycięzców drugiej edycji konkursu...
12 globalnych partnerów, klientów i dostawców wyróżnionych za wybitne osiągnięcia w zakresie dekarbonizacji własnej działalności i działalności...
-
Jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i zmniejszyć jego wpływ na środowisko?
Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i ograniczyć emisję CO2? Świadomość ekologiczna i efektywne zarządzanie spalaniem...
-
-
-
-
-
-