Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-12-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-12-08
Czy Polacy są eko? Raport BOŚ Banku
Czy Polacy są eko? Raport BOŚ Banku
Czy Polacy są eko? Raport BOŚ Banku
Z najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie BOŚ Banku – „Korzystanie z rozwiązań ekologicznych przez Polaków” – wynika, że już 66 proc. z nas korzysta z energooszczędnych żarówek, a 45 proc. kupuje wysokiej klasy sprzęt AGD klasy A+. Zdecydowana większość Polaków – aż 61 proc. – regularnie segreguje śmieci.

Badanie zrealizowane zostało techniką bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych w ramach cyklicznego projektu Omnimas na losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. Wynika z niego, że w trosce o środowisko 48 proc. Polaków inwestuje w nowoczesne, szczelne okna, a ekotorby i biodegragowalne reklamówki stosuje 41 proc. badanych. Natomiast co dziesiąta osoba kupuje żywność ekologiczną. Coraz częściej zwracamy uwagę także na selekcję odpadów. Przynajmniej na poziomie deklaratywnym, osoby, które segregują śmieci, przeważają nad tymi, które tego nie robią. Jednak wraz ze wzrostem liczby ludności miejscowości maleje odsetek osób, które dzielą odpady. O ile na wsi wynosi on 65 proc., to wśród mieszkańców miast powyżej 500 tys. dba o to 55 proc. respondentów. Prawie co dziesiąty Polak bierze udział w sprzątaniu świata (12 proc.) lub dniu bez samochodu (8 proc.). Najchętniej w różnego rodzaju akcjach ekologicznych uczestniczą osoby w wieku 15-19 lat (55 proc.).

We współczesnym świecie jednym z priorytetów jest ograniczanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Można to robić między innymi korzystając z odpowiednich środków transportu. 13 proc. Polaków deklaruje, że korzysta z tramwaju lub metra, 12 proc. twierdzi, że jeździ do pracy na rowerze, a jeden na stu badanych podróżuje samochodami ekologicznymi. 77 proc. badanych nie stosuje żadnego ze wskazanych rozwiązań. Na jeżdżenie komunikacją miejską częściej niż ogół badanych decydują się mieszkańcy miast powyżej 500 tys. (58 proc.), osoby z wykształceniem wyższym (23 proc.), jak również Polacy oceniający swoja sytuację materialną jako dobrą (21 proc.).

Ostatnie lata potwierdzają, że w naszym kraju rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE). W latach 1991-2005 BOŚ Bank udzielił 997 kredytów proekologicznych. Tymczasem w ostatnich sześciu latach - od 2005 do 2010 – liczba kredytów przekroczyła 5,9 tys. – oznacza to sześciokrotny wzrost w dwa razy krótszym czasie. Skala działania Banku – na polu ekologicznych inwestycji – sięga miliardów złotych. Od początku działalności do końca III kwartału 2011 BOŚ Bank udzielił kredytów o wartości 9,96 mld zł. Łączna liczba „zielonych” projektów finansowanych w tym czasie przez Bank wynosi aż 52 tys. – Tak duże liczby napawają optymizmem i świadczą o tym, że Polacy stają się coraz bardziej ekologicznym narodem – mówi Anna Żyła, Główny Ekolog BOŚ Banku (na zdjęciu). – Szczególnie cieszy znaczący wzrost liczby wniosków i przyznawanych kredytów klientom indywidualnym, którzy w kolektorach słonecznych, pompach ciepła i budownictwie energooszczędnym znaleźli sposób na ochronę środowiska – dodaje Anna Żyła.

W ekologicznej ofercie Banku Ochrony Środowiska dostępna jest cała gama „zielonych” produktów skierowanych zarówno do klientów indywidualnych, wspólnot mieszkaniowych, jednostek samorządu terytorialnego, jak i osób prawnych. Najpopularniejszą propozycją jest obecnie Słoneczny EKOkredyt przyznawany na zakup i montaż kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej. Cieszy się on zainteresowaniem m.in. ze względu na możliwość uzyskania zwrotu 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji z dotacji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kolejnym produktem wartym uwagi jest Kredyt z Klimatem skierowany do osób i firm zainteresowanych termomodernizacją budynków, instalacją pomp ciepła czy modernizacją kotłów wodnych i parowych. Jego atutami jest okres kredytowania do 10 lat i możliwość wyboru waluty kredytu – w złotych lub euro.

Osoby zainteresowane budową domu zawierającego rozwiązania ekologiczne lub modernizacją i remontem już posiadanego, mają szansę skorzystać z Ekologicznego Kredytu Hipotecznego. Okres kredytowania – do 50 lat – i możliwość 3-letnich wakacji kredytowych to tylko niektóre powody, dla których kredyt cieszy się zainteresowaniem. Przedsiębiorstwa, spółki komunalne i jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się natomiast o Kredyt z Dobrą Energią. Jest on przeznaczany na finansowanie przedsięwzięć z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii, np. biogazowni, farm wiatrowych czy małych elektrowni wodnych.

(xt)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
BOŚ Bank
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także