
Firma Curulis już po raz drugi przygotowała raport przedstawiający kondycję finansową największych spółek komunalnych w Polsce. Pod uwagę brane były branże transportowa, wodociągowo-kanalizacyjna oraz utylizacji odpadów komunalnych. Spółki były oceniane pod względem płynności finansowej, rentowności i zadłużenia.
Badaniem empirycznym objęto 30 największych spółek komunalnych z 12 największych miast Polski – Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Wrocławia i Szczecina. Analizowane dane pochodziły ze sprawozdań finansowych spółek opublikowanych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym i obejmowały lata 2009-2012. Tak jak przed rokiem najlepsze wyniki zanotowały spółki branży utylizacji odpadów komunalnych. Największe zadłużenie oraz najniższy wskaźnik bezpieczeństwa finansowego dotyczy branży transportowej. Z kolei spółki wodociągowe uplasowały się głównie na pozycjach w środku rankingu.
Branża wodociągowo-kanalizacyjna
Spółki wod-kan nie mają problemów z rentownością i przez cały badany okres osiągały bardzo podobne wyniki. Od 2009 roku średnia stopa zwrotu z aktywów dla tej branży kształtowała się w przedziale 1,4%-1,7%. W 2012 roku nastąpił niewielki wzrost badanego wskaźnika w stosunku do roku poprzedniego. Z kolei średnia stopa zwrotu z kapitału własnego pozostała bez zmian na poziomie 3,13%. Zdecydowanie poprawiła się natomiast rentowność sprzedaży, która z 6,19% wzrosła do 8,20%.
Badania płynności finansowej spółek wodociągowych ujawniły zjawisko nadpłynności oznaczające nieprodukcyjne akumulowanie środków pieniężnych lub zapasów. Oznacza to, że branża ta nie najlepiej radzi sobie z gospodarowaniem posiadanymi zasobami pieniędzy. Mimo to spółki nie mają przeważnie większych problemów z finansowaniem bieżących zobowiązań.
Średni poziom wskaźnika rotacji należności w branży wodociągowo-kanalizacyjnej jest bliski optimum. Znacznie gorzej wypadła ona jednak pod względem wskaźnika rotacji środków trwałych, choć jest to związane ze specyfiką tej branży, która charakteryzuje się największym zasobem majątku trwałego (średnio 10,3 razy większym niż spółki z sektora utylizacji odpadów i średnio 7,3 większym niż spółki z sektora transportowego, przy przychodach wyższych odpowiednio 3 i 1,24 krotnie).
Ponadto spółki z branży wodociągowo–kanalizacyjnej cechują się najwyższym bezpieczeństwem finansowym i mają najlepsze wartości wskaźników zadłużenia. Średni poziom wskaźnika zadłużenia kapitału własnego dla branży wod-kan wyniósł w 2012 roku 54,34%.
Najlepszą spółką działającą w branży wodociągowo-kanalizacyjnej jest według Curulisa MPWiK Warszawa S.A., które awansowało w ogólnym rankingu spółek komunalnych o 6 miejsc i zajęło 6 pozycję. Jest to efekt poprawy rentowności sprzedaży. Swoje pozycje wyraźnie poprawiły także spółki z Lublina i Rzeszowa.
W stosunku do roku poprzedniego swej pozycji nie zmieniły trzy spółki. Wśród nich, na szczególną uwagę zasługuje Spółka ZWiK Łódź Sp. z o.o. Łódzka spółka osiągnęła w 2012 roku bardzo wysokie wyniki rentowności aktywów oraz rentowności kapitału własnego przy jednoczesnym bardzo niskim wyniku rentowności sprzedaży. Spółka osiągnęła bardzo wysokie przychody ze sprzedaży w 2012 roku co jednak nie przełożyło się na wysoki zysk. Mogło to być konsekwencją ponoszenia zbyt wysokich kosztów prowadzenia działalności.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Raporty rynkowe
- Źródło:
- curulis.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
-
-
-
-