
W związku z rozwojem gospodarczym, zapotrzebowanie na energię rośnie, a tym samym rośnie zużycie surowców energetycznych, których część jest już na wyczerpaniu. Na chwilę obecną jedynym, słusznym rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie naturalnych źródeł energii, takich jak: woda, wiatr, słońce, pływy morskie czy geotermia.
Obowiązujące przepisy prawa mają na celu popularyzację energii odnawialnej. Wspierają jej rozwój poprzez dofinansowania inwestycji z tego sektora, pomoc przy realizacji takich inwestycji lub poprzez zapisy mówiące o obowiązku sprzedawców do zakupu energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Unia Europejska zakłada, że w roku 2020 aż 20% wytwarzanej energii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Niestety w Polsce udział ten ma być niższy i wynosić około 15%. Obecnie moc zainstalowana elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii przekracza 3,5 gigawata.
Według danych URE, z końca marca 2012 r., najwięcej zainstalowanej mocy OZE jest w elektrowniach wiatrowych - 1968 megawatów (MW). Takich instalacji (pojedynczych wiatraków lub farm wiatrowych) jest 590. Jak podaje Urząd na drugim miejscu w Polsce są elektrownie wodne, których jest 750 z prawie 950 MW mocy, a na trzecim 21 elektrowni na biomasę o mocy 485,4 MW. Powoli rośnie moc z elektrowni biogazowych. Na koniec marca było ich 178, a zainstalowana moc wynosiła 111,8 MW. Natomiast sześć działających w Polsce elektrowni słonecznych ma moc 1,1 MW.
Coraz większym zainteresowaniem w Polsce cieszy się produkcja energii z biomasy. Na polskim rynku działa ponad 20 znaczących producentów, których łączna produkcja to ponad 500 tys. ton peletu rocznie. Jednym z nich jest firma Widok Energia, która produkuje 60 tys. ton. Większość produkcji trafia na eksport.
Spółka Widok Energia weszła w 2010 roku ze swoją działalnością na rynek energii odnawialnej. W Koniecwałdzie funkcjonuje już zakład granulacji. W maju bieżącego roku Spółka przejęła zakład granulacji w Worowie, którego zdolność produkcyjna to 30 tys. ton peletu rocznie. W okolicach Lidzbarka Warmińskiego planowana jest budowa kolejnego zakładu granulacji biomasy. W trakcie realizacji jest też projekt, mający na celu założenie plantacji roślin energetycznych, które zapewniałyby stały przypływ surowca do posiadanych zakładów oraz planowanej Elektrociepłowni na biomasę w Koniecwałdzie k. Sztumu. Poprzez realizację projektów z zakresu OZE Widok Energia chce zapewnić sobie pozycję lidera na rynku w Polsce. Jeśli założone plany zostaną zrealizowane, a prognozy co do funkcjonowania zakładów zostaną podtrzymane, wówczas Spółka będzie miała możliwość wejścia ze swoimi produktami na rynki zagraniczne - przede wszystkim niemiecki i szwedzki.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- widokenergia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
-
-
-
-