
Branża wodociągowa i komunalna to, zdawałoby się, sektory zdominowane przez mężczyzn. Na razie tak rzeczywiście jest, ale już za niedługo może się to zmienić. Coraz więcej kobiet decyduje się bowiem na pracę w tych branżach. I to nie w administracji, ale na szczeblu operacyjnym, gdzie wymagane jest inżynierskie wykształcenie i wiedza z zakresu nowoczesnych technologii - donoszą dziennikarze z portalu edie.net.
Tę tendencję wspierają rozmaite inicjatywy, popularyzujące pracę w branży wodociągowej i komunalnej wśród kobiet. Jedną z nich jest utworzony w 2008 roku przez International Water Association program Women in Water, którego zadaniem jest wspieranie kobiet zatrudnionych w sektorze wodnym i zachęcanie ich do pozostania w nim. Programem zarządza młody zespół profesjonalistów, wśród których przeważają (60 proc.) przedstawicielki płci pięknej. Ta sama organizacja (IWA) przyznaje co roku nagrodę Woman in Water Award, która wyróżnia liderki w branży wodnej, czyniąc ich wysiłki bardziej widocznymi.
Nie próżnują też pracownicy branży komunalnej. W zeszłym tygodniu w Birmingham odbyła się pierwsza konferencja, która w całości była poświęcona sytuacji kobiet w sektorze zarządzania odpadami. W wypełnionej po brzegi (głównie przez kobiety) sali miejscowego teatru przemawiały przedstawicielki wiodących firm w branży, takich jak Viridor, MITIE czy Veolia.
Pomimo faktu, że coraz więcej kobiet-inżynierek znajduje zatrudnienie w branży wodnej i komunalnej, wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia - do takich wniosków doszły uczestniczki spotkania w Birmingham, a także Kusum Athurkorala ze Sri Lanki, laureatka tegorocznej edycji Woman in Water Award. Wprawdzie ilość pracowników płci żeńskiej w gospodarce odpadami rośnie, to ciągle wykonują one przeważnie pracę biurową, natomiast dysproporcja w zatrudnieniu mężczyzn i kobiet na szczeblu operacyjnym jest nadal wysoka.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- edie.net

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gospodarka ściekowa w Zielonej Górze i Świdnicy
Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. to firma, która z powodzeniem zrealizowała jeden z większych projektów (ok. 47 mln EURO) z...
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
-
-
-
-