
W ostatnim czasie rozpoczęły pracę dwie nowe biogazownie – w Konopnicy i w Zalesiu. Mogą się one pochwalić łączną mocą na poziomie 3,99 MW.
Na początku tego roku ukończono budowę biogazowni w Konopnicy o mocy 1.99 MW. Uruchomiono ją jednak dopiero teraz ze względu na opór okolicznych mieszkańców obawiających się jej wpływu na otoczenie. Zakład ma wytwarzać ok. 16 800 MWh elektryczności i 17 024 MWh ciepła rocznie. Prąd trafi do sieci ogólnokrajowej, a ciepło do odbiorców w Rawie Mazowieckiej. Do wytwarzania energii wykorzystywana będzie przede wszystkim fermentacja kiszonki kukurydzianej. Inwestycja należy do spółki BioEnergy Project. Budowa kosztowała 27,6 mln z czego ze środków unijnych pochodziło ponad 18 mln zł. W skład obiektu wchodzą:
- hala przyjęć z systemem podawania substratu oraz zbiornikami wstępnymi,
- dwa fermentatory główne,
- dwa zbiorniki fermentacji wtórnej wyposażone w podwójną membranę stanowiącą zbiornik biogazu,
- dwa silniki GE Jenbacher produkujące energię elektryczną i cieplną.
Kolejną biogazownią, którą otwarto jest zakład w Zalesiu należący do spółki Polskie Biogazownie "ENERGY-ZALESIE".Dysponuje on mocą rzędu 2 MW. Zakład powstał przy dużej hodowli trzody chlewnej obejmującej kilkadziesiąt tysięcy tuczników. Do wytwarzania energii wykorzystywana jest więc fermentacja gnojowicy, której hodowla może dostarczyć 70 tys. m3 rocznie. - Biogaz będzie wytwarzany w procesie średniotemperaturowej, beztlenowej fermentacji, czyli kontrolowanym procesie rozkładu substancji organicznych (substratów) przez bakterie w żelbetowych zbiornikach zadaszonych kopułami z tworzywa sztucznego, pełniącymi funkcję zbiorników biogazu - informuje spółka. Biogazownia ma wytwarzać ok. 16 tys MWh energii elektrycznej i ok. 16,5 tys MWh energii cieplnej rocznie. Prąd trafi do sieci krajowej, a ciepło będzie wykorzystywane na potrzeby własne i pobliskiej hodowli. Produktem ubocznym, który będzie można wykorzystać w rolnictwie jako nawóz, będzie osad pofermentacyjny. Realizacja tej inwestycji pochłonęła niemal 30 mln zł.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- polskiebiogazownie.pl/ biogazienergia.pl/ bep.net.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
-
-
-