Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-02-18 | Ostatnia aktualizacja: 2011-02-18
Certyfikowana ekohala sportowa w Słomnikach

Certyfikowana ekohala sportowa w Słomnikach
Walory nowej hali sportowej to nowoczesne boiska, ściana wspinaczkowa, trybuny dla dwustu osiemdziesięciu widzów. Jest to pierwszy w Polsce budynek użyteczności publicznej zbudowany w technologii pasywnej. Hala kosztowała 6,7 mln złotych. Autorami projektu hali są architekci z Krakowa Tomasz Pyszczek i Marcin Stelmach. Świadkiem otwarcia tej hali była Ewa Szkurłat:
- Budynek pasywny zużywa mniej niż piętnaście kilowatogodzin energii na rok do celów grzewczych. Jest szczelniejszy niż wszystkie inne aktualnie realizowane w naszym kraju – powiedział Tomasz Pyszczek.
- Do celów grzewczych wykorzystuje energię słoneczną i wewnętrzne zyski ciepła. Wytwarzamy je nawet, kiedy sobie tu rozmawiamy. Wpadające przez okna słońce dogrzewa wnętrze budynku. Jest on świetnie zaizolowany, więc zyski możemy wykorzystać do ogrzania - stwierdził Marcin Stelmach.
- Jestem realistą i wiem, że łatwo wybudować infrastrukturę, obiekty, lecz trudno je utrzymać. Czynnik ekonomiczny, wskazujący na około osiemdziesięcioprocentowo tańsze niż w przypadku typowej, bazującej na technologii tradycyjnej hali sportowej utrzymanie, przekonuje mnie – powiedział Paweł Knafel, burmistrz gminy Słomniki.
- Cała hala posiada system opomiarowania temperatury, wilgotności w pomieszczeniu i przegrodach, czyli ścianach, dachu, podłogach. Zainstalowaliśmy również ciepłomierze pokazujące zużycie energii do celów grzewczych i całkowitej, czyli ciepłej wody użytkowej – dodał Marcin Stelmach
- W naszej hali wszystkie grubości izolacji na dachu, ścianach i posadzce są trzykrotnie większe niż wymogi polskich norm. Ich połączenia z posadzkami są bardzo szczelne. Nie ucieka nam powietrze z wnętrza na zewnątrz, co podnosi jego efektywność energetyczną. Ostatni element, o którym nie wolno zapomnieć, to fakt, że budynek jest szczelny, lecz panuje w nim wysoki komfort cieplny i korzystny mikroklimat dzięki wentylacji mechanicznej z wysoką sprawnością odzysku ciepła. Nie rozrzucamy ogrzanego powietrza z wnętrza, lecz przeprowadzamy je przez wymienniki ciepła. W nich przejmujemy energię cieplną z wyrzucanego na zewnątrz i dogrzewamy nią nawiewane do środka budynku – podsumował Tomasz Pyszczek.
(pl)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- polskieradio.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
Nowoczesne materiały dla energooszczędnych konstrukcji: rola kompozytów
Izolacja termiczna stanowi kluczowy element w kształtowaniu efektywności energetycznej budynków, a zastosowanie kompozytów jako materiałów...
-
-
-
-