Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-02-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-02-18
Certyfikowana ekohala sportowa w Słomnikach
Certyfikowana ekohala sportowa w Słomnikach
Certyfikowana ekohala sportowa w Słomnikach
Słomniki znajdujące się w powiecie krakowskim posiadają nową halę sportową ocieploną 30-centymetrową warstwą styropianowej izolacji. Niektóre z zalet hali sportowej w Słomnikach to wykorzystanie słońca i zysków z ciepła do ogrzewania pomieszczeń, ciepłomierze oraz wentylacja mechaniczna, która pozwala zachować wysoki komfort cieplny.

Walory nowej hali sportowej to nowoczesne boiska, ściana wspinaczkowa, trybuny dla dwustu osiemdziesięciu widzów. Jest to pierwszy w Polsce budynek użyteczności publicznej zbudowany w technologii pasywnej. Hala kosztowała 6,7 mln złotych. Autorami projektu hali są architekci z Krakowa Tomasz Pyszczek i Marcin Stelmach. Świadkiem otwarcia tej hali była Ewa Szkurłat:

- Budynek pasywny zużywa mniej niż piętnaście kilowatogodzin energii na rok do celów grzewczych. Jest szczelniejszy niż wszystkie inne aktualnie realizowane w naszym kraju – powiedział Tomasz Pyszczek.

- Do celów grzewczych wykorzystuje energię słoneczną i wewnętrzne zyski ciepła. Wytwarzamy je nawet, kiedy sobie tu rozmawiamy. Wpadające przez okna słońce dogrzewa wnętrze budynku. Jest on świetnie zaizolowany, więc zyski możemy wykorzystać do ogrzania - stwierdził Marcin Stelmach.

- Jestem realistą i wiem, że łatwo wybudować infrastrukturę, obiekty, lecz trudno je utrzymać. Czynnik ekonomiczny, wskazujący na około osiemdziesięcioprocentowo tańsze niż w przypadku typowej, bazującej na technologii tradycyjnej hali sportowej utrzymanie, przekonuje mnie – powiedział Paweł Knafel, burmistrz gminy Słomniki.

- Cała hala posiada system opomiarowania temperatury, wilgotności w pomieszczeniu i przegrodach, czyli ścianach, dachu, podłogach. Zainstalowaliśmy również ciepłomierze pokazujące zużycie energii do celów grzewczych i całkowitej, czyli ciepłej wody użytkowej – dodał Marcin Stelmach

- W naszej hali wszystkie grubości izolacji na dachu, ścianach i posadzce są trzykrotnie większe niż wymogi polskich norm. Ich połączenia z posadzkami są bardzo szczelne. Nie ucieka nam powietrze z wnętrza na zewnątrz, co podnosi jego efektywność energetyczną. Ostatni element, o którym nie wolno zapomnieć, to fakt, że budynek jest szczelny, lecz panuje w nim wysoki komfort cieplny i korzystny mikroklimat dzięki wentylacji mechanicznej z wysoką sprawnością odzysku ciepła. Nie rozrzucamy ogrzanego powietrza z wnętrza, lecz przeprowadzamy je przez wymienniki ciepła. W nich przejmujemy energię cieplną z wyrzucanego na zewnątrz i dogrzewamy nią nawiewane do środka budynku – podsumował Tomasz Pyszczek.

(pl)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
polskieradio.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także