Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-03-26   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-03-26
Błędy przy wprowadzaniu robotyzacji przemysłowej
Błędy przy wprowadzaniu robotyzacji przemysłowej

Trudno się nie zgodzić z poglądem twierdzącym, że robotyzacja przemysłowa jest w pewnym sensie wymogiem współczesnych przedsiębiorstw. Przy czym niektórzy właściciele firm zdają się zapominać o tym, że nie należy robić tego wyłącznie z przymusu i „po łebkach". Z tego powodu popełniają błędy.

W przypadku robotyzacji polskich firm brakuje jeszcze poziomu charakteryzującego, chociażby firmy z zachodu. Stąd znacznie łatwiej o ewentualne potknięcia. Warto zatem się im przyjrzeć, zastanawiając się jednocześnie, jak je wyeliminować.

Gdzie wyznaczony cel biznesowy?

Jeśli przedsiębiorca decyduje się na wprowadzenie do swojej hali produkcyjnej maszynę, to kryje się za tym chęć rozwiązania pewnego zapotrzebowania. Przykłady mogą być różne: chęć osiągnięcia większej wydajności, minimalizacja wydatków czy zwiększenie stopnia bezpieczeństwa względem pracowników. Zatem podstawą jest wskazanie celu. Przed wdrożeniem inwestycji należy się zastanowić, czy w przypadku danej firmy zastosowanie takiego rozwiązania faktycznie będzie miało sens. W końcu chodzi o osiągnięcie wymiernego wyniku finansowego, nie zaś o gonienie trendów technologicznych.

Nie przykładanie wagi do analizy

Przed badaniami związanymi z danym stanowiskiem zaleca się pamiętanie o projekcie technicznym oraz biznesowym. Inauguracją tego są naturalnie wytyczne, którymi powinien zająć się firmowy technolog. Dlaczego? Ponieważ jest on osobą posiadającą elementarną wiedzę na temat faktycznej roli maszyny w przedsiębiorstwie. Kolejnym krokiem jest analiza techniczna, w skład której wchodzą założenia, koncepcja i określenie dopuszczalnych funduszy. Najważniejszym jest jednak ten związany bezpośrednio z wynikami biznesowymi.

2(2).jpg

Brak czasu na testy

Na nic jednak zdadzą się plany, jeśli w całym procesie zapomni się o przeprowadzeniu niezbędnych testów. To, jak długo będą trwać, determinuje ich poziom skomplikowania, ale najkrócej mogą trwać tygodnie, najdłużej - miesiące. Największą trudnością w tym aspekcie, wskazywaną przez przedsiębiorców jest kwestia wdrożenia automatyzacji w przypadku produkcji nieseryjnej. Z powodu nowości rozwiązania w danej firmie, potrzebują one często znacznie większej ilości pracy osób za to odpowiedzialnych, ale przede wszystkim – czasu na odpowiednie badania.

 

hea-ro-gm_prrange-2.jpg

Roboty firmy Fanuc

 

Podsumowanie

Robotyzacja jest przyszłością przemysłu, stąd każdy chciałby zaimplementować ją na modłę swojej produkcji. Wystrzeganie się powyższych błędów pozwoli na osiągnięcie sukcesu w tej materii i wielokrotne zwiększenie produktywności firmy.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
fanuc.eu

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.