Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-10-08 | Ostatnia aktualizacja: 2008-10-08
Biopaliwa produkowane przez bakterie obecne w kompoście

Biopaliwa produkowane przez bakterie obecne w kompoście
„Bioetanol produkowany w naszym procesie może być mieszany z benzyną co pozwoliłoby zredukować emisję gazów cieplarnianych, walczyć z globalnym ociepleniem, zmniejszyć uzależnienie od importu ropy oraz zwiększyć udział źródeł odnawialnych w rynku energetycznym.” – powiedział Paul Milner z TMO Renewables Ltd.
Nowy szczep bakterii umożliwia dużo tańszą i efektywniejszą produkcję etanolu niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej fermentacji opartej na drożdżach, która to jest najczęściej wykorzystywaną metodą produkcji bioetanolu.
„Konwencjonalna produkcja etanolu jest droga, czaso- i energochłonna, gdyż wykorzystywany słód jęczmienny musi zostać we wstępnej fazie przygotowania wsadu podgrzany.” – powiedział Milner. „Dalej następuje gwałtowne schłodzenie do temperatury optymalnej dla fermentacji drożdży tylko po to, by za chwile znów podgrzewać na potrzeby destylacji etanolu. Nasz proces jest o wiele efektywniejszy.” – dodał.
Mikrobiolodzy z TMO sprawdzili tysiące różnych typów bakterii poszukując tego jednego, który będzie w stanie przetrwać w wysokiej temperaturze i będzie mógł się żywić możliwie różnymi substancjami organicznymi.
„znaleźliśmy pewne ciepłolubne bakterie z rodziny Geobacillus, znajdujące się w kompoście, które w swym środowisku naturalnym produkują kwas mlekowy będący produktem ubocznym syntezy cukru podczas rozkładania biomasy.” – powiedział Milner. „Zmodyfikowaliśmy ich wewnętrzny metabolizm przystosowując je do produkcji dużych ilości etanolu.” – dodał.
„Nasz nowy mikroorganizm, nazwany TM242, może efektywnie przetwarzać cukry łańcuchowe z drewnianej biomasy w etanol. Ta ciepłolubna bakteria funkcjonuje w wysokich temperaturach, na poziomie 60 do 70 stopni Celsjusza, i potrafi bardzo sprawnie przetwarzać różne rodzaje biomasy.” – dodał.
Naukowcy szacują, że rocznie marnuje się w Wielkiej Brytanii 7 milionów ton siana. Przetworzenie go w etanol zaspokoiłoby nawet 10 procent zapotrzebowania na paliwo. „Nasz proces wykorzystuje takie odpady, jak siano, drewno, papier, rośliny, czy włókna celulozowe, dzięki czemu przynosi nie tylko korzyści ekonomiczne, ale i ekologiczne, gdyż nie wymaga chociażby upraw biomasy, które w wielu krajach są obwiniane za wzrost cen żywności.” – dodał.
„Właśnie ukończyliśmy pierwszy w wielkiej Brytanii i jeden z pierwszych na świecie, demonstracyjny zakład pozyskiwania etanolu z celulozy,” – stwierdził Milner. „Nie przestajemy jednak badać nowych lepszych sposobów produkcji biopaliw. Wierzymy również, że nasz proces może być wykorzystywany nie tylko do produkcji biopaliw i, że może posłużyć do produkcji innych wartościowych chemikaliów, które są dziś pozyskiwane z ropy.”
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Renewable Energy World

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
Droższa energia napędza wzrost cen usług i towarów
Wzrost rachunków za energię elektryczną dotknął już 65 proc. dużych firm i aż 93 proc. MŚP. Podwyżki najmocniej uderzyły w branżę IT oraz sektor...
-
-
-