Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-05-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-05-22
Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej
Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej

Jak zadbać o bezpieczeństwo rozwiązań związanych z energią elektryczną? Choć ryzyko wystąpienia pożaru instalacji fotowoltaicznej jest niewielkie, to zarówno producenci paneli, jak i firmy zajmujące się montażem dbają o to, aby użytkowanie instalacji przebiegało bezproblemowo. Na czym więc polega bezpieczeństwo fotowoltaiki?

Gwarancje instalatora

Decydując się na zainstalowanie paneli w przedsiębiorstwie lub w gospodarstwie domowym, musimy zwrócić uwagę na podmiot, z którym podejmiemy współpracę. Firma instalująca fotowoltaikę musi ją zaprojektować - czynność ta powinna być wykonana przez osobę, która ma odpowiednią wiedzę, a także wie, jak poruszać się w gąszczu przepisów prawa budowlanego. Pozwala to uniknąć różnych zagrożeń, np. uszkodzenia dachu. Ponadto firma musi używać dobrej jakości komponentów instalacji. Wykorzystywanie części niższej jakości może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo i wydajność fotowoltaiki. Z tego względu przyszli prosumenci nie powinni podejmować decyzji jedynie na podstawie ceny, którą przedłoży wykonawca.

Najważniejsze zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej

Z uwagi na swoje położenie instalacja fotowoltaiczna jest narażona na bezpośrednie uderzenie pioruna lub na skutki wyładowań w najbliższej okolicy. Podstawowym zabezpieczeniem w tej kwestii jest ochrona odgromowa, którą musi posiadać instalacja. Rolą ochrony odgromowej jest rozładowanie napięcia i odprowadzanie go do gruntu, nim dotrze do paneli czy inwertera, który odpowiada za przetwarzanie prądu stałego z paneli w prąd zmienny.

Równie istotna jest ochrona wewnętrzna, która neutralizuje zagrożenie stwarzane przez niesprawną instalację elektryczną. Możemy w tym celu wykorzystać wyłączniki nadprądowe, ograniczniki przepięć oraz podstawy bezpiecznikowe, których montaż chroni falownik przed skutkami zwarć i przeciążeń. Wyłączniki nadprądowe w sytuacji, gdy dojdzie do zmiany natężenia prądu w sieci, odetną zasilanie od modułu. Im lepszej klasy urządzenie zabezpieczające wybierzemy (istnieją cztery, od A do D), tym szybciej wyłącznik będzie działał. W przypadku podstaw bezpiecznikowych, mówimy o niewielkich urządzeniach, które rozłączają poszczególne części instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu zapobiegają poważnej awarii.

Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych jest niezwykle istotne dla zapewnienia prawidłowego działania systemu oraz minimalizacji ryzyka potencjalnych zagrożeń. Wybór odpowiedniego instalatora, zgodność z przepisami i standardami, ochrona przed porażeniem prądem, zabezpieczenia przeciwpożarowe, a także regularne przeglądy i konserwacja są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa instalacji. Szukasz firmy, która pomoże Ci w określeniu potrzeb w zakresie energii elektrycznej i projektu fotowoltaiki? Skorzystaj z usług Fiberlink Fotowoltaika (https://fiberlink.pl/fotowoltaika/), gdzie wspieramy naszych Klientów już od fazy projektowej, przez starania o dotacje, po opiekę gwarancyjną. Dzięki temu masz pewność, iż powstała instalacja będzie bezpieczna, a ryzyko awarii niezwykle niskie.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także