
Trzy lata temu we Francji został uruchomiony projekt badawczy o nazwie Recybéton, którego celem było zbadanie możliwości recyklingu betonu. Niedawno ogłoszono pierwsze wyniki badań, z których wynika, że pokruszony, zużyty beton może posłużyć do produkcji nowego.
Do tradycyjnej produkcji betonu używa się cementu, wody, piasku i kruszyw. Dwa ostatnie elementy możemy uzyskiwać z odpadów betonowych, zastępując nimi naturalne materiały.
Beton z recyklingu nie posiada jednak identycznej jakości, co beton klasyczny. "Obserwujemy obniżenie elastyczności oraz większe kurczenie się – mówi Sophie Decreuse, dyrektor ds. produktów i jakości w firmie Cemex, która jest partnerem projektu. Niemniej jednak nie przewiduje się większego ryzyka pęknięć, co potwierdziło się na budowie w Chaponost nawet w miejscach, gdzie użyto betonu pochodzącego w 100% z recyklingu."
Gdy jednak do budowy kładki kolejowej użyto mieszanki składającej się z 80% betonu zwykłego oraz 20% betonu z recyklingu, stwierdzono dokładnie takie same właściwości, co w przypadku obiektów zrobionych w całości z typowego betonu.
Na razie na drodze do wykorzystania tej technologii we Francji stoją przepisy, które nie pozwalają na użycie piasku z recyklingu do produkcji betonu. Badacze przygotowują obecnie projekt zmian w ustawodawstwie, które miałyby pozwolić na szersze zastosowanie betonu z recyklingu.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- teraz-srodowisko.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Branża ochrony środowiska, kto może pracować
Edukacja ekologiczna jest dziś bardziej pożądana niż kiedykolwiek, zakres jej zastosowania jest bardzo szeroki. Jednym z najprzyjemniejszych...
-
Bezpłatne vs. komercyjne kalkulatory śladu węglowego – które warto wybrać?
W obliczu rosnących oczekiwań dotyczących raportowania wpływu na środowisko, coraz więcej firm poszukuje narzędzi do obliczania emisji gazów...
-
-
-
-
-