Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-01-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-01-22
Będzie wsparcie dla morskich farm wiatrowych?
Czy morskie turbiny wiatrowe upowszechnią się na polskim Baltyku?
Czy morskie turbiny wiatrowe upowszechnią się na polskim Baltyku?

Zakończyła się konferencja Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej poświęcona morskim farmom wiatrowym. Wiceministrowie transportu i środowiska zadeklarowali w jej trakcie wsparcie dla morskiej energetyki wiatrowej i rozwoju przemysłu morskiego.

Z inicjatywy Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej zorganizowana została w Słupsku konferencja poświęcona morskiej energetyce wiatrowej (MFW). - Morska energetyka wiatrowa jest jedną z najbardziej efektywnych i przyszłościowych form zrównoważonego rozwoju obszarów morskich. Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku stwarza nowe możliwości rozwoju gospodarczego regionów nadmorskich, poprzez rewitalizację i modernizację przemysłu morskiego, a także rozwój usług, nauki i szkolnictwa - uważają organizatorzy konferencji. W konferencji wzięli udział wiceminister transportu Anna Wypych-Namiotko oraz wiceminister środowiska Stanisława Gawłowskiego. Oboje zadeklarowali wsparcie dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Potencjałowi MFW w Polsce przyjrzał się już w swoich analizach Instytut Energetyki Odnawialnej. - Polska posiada jeden z najwyższych potencjałów rynkowych morskich farm wiatrowych na Bałtyku, a obszar polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej to jeden z terenów o najlepszych warunkach wietrznych. Potwierdzono olbrzymi i realny, sięgający 35 GW potencjał techniczny MFW w Polsce i bardzo duży potencjał ekonomiczny do wykorzystania już do 2020 roku – przekonuje IEO. Wykorzystanie tego potencjału może zdaniem IEO przynieść duże korzyści Polskiej gospodarce. Przy założeniu, że do 2020 r. w MFW zainstalowano by 5700 MW mocy, nakłady związane z produkcją potrzebnych urządzeń i ich eksploatacją wyniosłyby w latach 2015-2020 14,3 mld euro. - Przyjmując konserwatywne założenie, że tylko 25% urządzeń i usług dostarczane będzie przez krajowe firmy, Polski rynek zanotowałby obroty na poziomie 3,6 mld EUR – wyjaśnia IEO. Polska zakłada tymczasem zainstalowanie do 2020 r.w MFW 0,5 GW mocy. Mimo to uczestnicy słupskiej konferencji zgodzili, że że rozwój tej branży na polskim wybrzeżu może pomóc w rozwoju małych miast portowych takich jak Ustka czy Słupsk.

Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FER) rozpocznie wkrótce prace na przygotowaniem programu wsparcia dla sektora morskich farm wiatrowych. Jednocześnie FER apeluje do Ministerstwa Gospodarki by to uwzględniło uwagi Ministerstwa Skarbu do ustawy o OZE. Ministerstwo Skarbu zaproponowało by współczynnik korekcyjny dla MFW ustalić na poziomie 2,1. Ministerstwo Gospodarki chce jednak by współczynnik był równy 1,8. Prace na ustawą wciąż się jednak przeciągają i nie wiadomo kiedy poznamy jej ostateczny kształt.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mos.gov.pl/ ieo.pl/ fnez.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także