Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-11-28 | Ostatnia aktualizacja: 2006-11-28
Badania nad współpracą nowych źródeł energii z siecią rozdzielczą

Badania nad współpracą nowych źródeł energii z siecią rozdzielczą
Badania zleciły władze stanu Nowy Jork, w którym udział odnawialnych źródeł energii ma wynieść do 2012 roku ponad 25%. W związku z przyjętą strategią zwiększonego wykorzystania czystych źródeł energii władze stanowe są zainteresowane jak najefektywniejszym ich wykorzystaniem. Badania mają wykazać jaka będzie stabilność sieci rozdzielczej z podłączonymi do niej małymi generatorami i jak będzie reagować na nagłe zmiany napięcia przy określony zagęszczeniu i rozmieszczeniu źródeł odnawialnych. Sprawdzona zostanie możliwość zrównoważenia przerw w wytwarzaniu prądu spowodowanych zmianą warunków naturalnych (np. pogody), poprzez doprowadzenie energii z sieci rozdzielczej.
Podłączanie do sieci rozdzielczej znacznej liczby baterii słonecznych czy przydomowych elektrowni wiatrowych o niewielkiej mocy może stwarzać problemy ze stabilnością sieci, w której przy rosnącym udziale nowych źródeł energii mogą pojawić się przeciążenia i awarie. Celem projektu jest poznanie zachowania systemu rozdzielczego i opracowanie procedur działania w przypadku współpracy z duża liczbą źródeł odnawialnych.
Badania zostaną przeprowadzone w oparciu o specjalny system testowy, który zostanie zbudowany w kampusie Rensselaer. Będzie on pozwalał na symulacje rozmaitych zjawisk zachodzących w sieci rozdzielczej, w tym również fluktuacji mocy będących skutkiem zmiennych warunków pracy źródeł odnawialnych.
Wadliwe działanie sieci rozdzielczej ma wpływ na wszystkie odbiory z nią współpracujące. Niektóre z nich są krytyczne dla właściwego funkcjonowania wielu dziedzin życia, szczególnie podatne na zakłócenia są systemy komputerowe, diodowe systemy sygnalizacji świetlnej czy większe obiekty, takie jak oczyszczalnie ścieków. Wahania mocy mają także wpływ na same źródła energii odnawialnej, ponieważ z reguły współpracują one z układami przekształtnikowymi, niezdolnymi do tłumienia zmian mocy do dużej amplitudzie.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- energy-daily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Panele fotowoltaiczne: Monokrystaliczne vs. polikrystaliczne vs. cienkowarstwowe
Rodzaje paneli fotowoltaicznych: przewodnik po technologiach Decydując się na instalację fotowoltaiczną, stajemy przed wyborem wielu komponentów...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-
-
-
-