Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-09-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-09-25
Aż 29 produktów w II etapie konkursu Ministerstwa Środowiska
Ilustracja nadesłana (Grupa MTP)
Ilustracja nadesłana (Grupa MTP)

Przywracanie do życia zużytych i wyrzuconych przedmiotów staje się dziś nie tyle modą co świadomym działaniem. Producenci i dizajnerzy prześcigają się w pomysłach, jak odpady przekształcić w surowce.

Konsumenci z kolei w coraz większym stopniu poszukują rozwiązań łączących ciekawy dizajn z ochroną środowiska. Wielu ekspertów zgodnie podkreśla, że epoka nieodpowiedzialnego konsumpcjonizmu musi przeminąć i to jak najszybciej.

Trend ten popiera również Ministerstwo Środowiska, które jest organizatorem konkursu „Produkt w obiegu". Celem konkursu jest promowanie i upowszechnianie osiągnięć w dziedzinie ekologicznego, zrównoważonego projektowania oraz zastosowania innowacyjnych rozwiązań w zakresie ponownego włączenia produktu do obiegu.

Do drugiego etapu trzeciej edycji konkursu „Produkt w obiegu" zakwalifikowano aż 29 produktów wpisujących się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego. Wystawa prac laureatów odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM w Poznaniu w dniach 9-11 października.

Świadomie i ekologicznie

Praktycznie każdy odpad może być wykorzystany ponownie, bardzo często zupełnie inaczej niż był używany wcześniej. Często wykorzystywanymi surowcami są odpady PVC powstające w procesie wytwarzania produktów.

Listwy przypodłogowe Espumo firmy Profile Vox powstają z surowców odzyskanych m. in. w procesie własnej produkcji. Natomiast obrzeże ogrodowo-drogowe Novabord firmy Pronida powstało z regranulatu PP. Stosowane jest ono do rozgraniczania różnego rodzaju nawierzchni w architekturze krajobrazu i drogownictwie. Regranulat polipropylenowy jest również surowcem wykorzystywanym przez spółkę ML do produkcji kratek i obrzeży ogrodowych.

Przeciwwaga formowana firmy Marbet Wil powstała z kompozytowego materiału Sultech, produkowanego z odpadów pochodzących z procesu walcowania stali (zgorzelina walcownicza) oraz żużli z procesów hutniczych.

Przeciwwaga stanowi element każdego egzemplarza sprzętu gospodarstwa domowego. Natomiast Marbet produkuje z przetworzonych butelek PET panele akustyczne Eclipse, które tworząc z tyłu naturalną poduszkę powietrzną zapewniającą optymalne rozproszenie, a zarazem pochłanianie fal dźwiękowych. Poliamid pozyskiwany z przemiału niezgodnych jakościowo części produkcyjnych, w szczególności ze zbiorników cieczy do chłodnic i zbiorników cieczy do chłodnicy powietrza doładowanego, z obudów i śmigieł wentylatorów jest surowcem, z którego powstaje podstawa transportująca elementy wymiennika ciepła firmy Mahle Behr. O nagrodę w konkursie powalczą również Mata gumowa Rekoflat HD Płyta, Mata gumowa Rekoflat HD, Mata gumowa Rekoflat LD, Mata gumowa Rekosquare produkowane przez Rekoplast Kompozyt. Surowce użyte do produkcji mat powstają w wyniku procesu przetwarzania odpadów i są to: granulat gumowy SBR, pochodzący z recyklingu zużytych opon samochodowych i recyklaty polimerów termoplastycznych. Maty mają szerokie zastosowanie w budownictwie, transporcie oraz sporcie.

W zgodzie z naturą

Przykładem rozwiązania „zgodnego z naturą" może być zgłoszony praz Vive Innovation zestaw rekreacyjny z kompozytu tekstylnego, który jest elementem miejskiej infrastruktury znakomicie sprawdzający się w rekreacyjnych częściach miast, parków, ogrodów. Surowce wykorzystane do wytworzenia materiałów kompozytowych pochodzą z recyklingu odzieży używanej.

Circular lighting to rozwiązanie, u podstaw którego stoją z jednej strony energooszczędne oprawy oświetleniowe LED zaprojektowane w duchu gospodarki obiegu zamkniętego, z drugiej innowacyjny model korzystania z infrastruktury oświetleniowej jako usługi. W ten sposób firm Signify wspiera przedsiębiorstwa w wypełnianiu zobowiązań zrównoważonego rozwoju, jednocześnie zapewniając atrakcyjny model finansowania i użytkowania oświetlenia.

Pracownia Projektowa Michał Podgórczyk zgłosiła do konkursu Zdrój Uliczny POI 01. Jest to element przestrzeni miejskiej, który w dekoracyjnej formie spełnia bardzo ważne funkcje, darmowego powszechnego dostępu do wody.

Sposób na odpady

Bio-reaktor kompostujący zasilany energią słoneczną firmy Eneris Ochrona Środowiska to innowacyjna prototypowa konstrukcja kompostownika. Pozyskana energia napędza układ sterowania procesem w zakresie rozdrabniania i przemieszczania materiału organicznego, a także sterowania system kontroli temperatury i wilgotności.

Produkowany w Polsce system pojemników CONTENUR SERIA H jest odzwierciedleniem polityki Grupy CONTENUR, dla której niezmiernie istotna jest działalność przyjazna środowisku naturalnemu. Na etapie produkcji wykorzystywany jest w dużym stopniu surowiec pochodzący z recyklingu, a na etapie eksploatacji pojemniki służą segregacji odpadów w miejscu ich powstania. Różnorodność dostępnych pojemności pozwala uniknąć ich przewymiarowania.

Usługa oferowana przez P.H.U. IMPEX polega na wynajmie używanych pojemników na odpady. Dedykowana jest ona zakładom komunalnym i samorządom. Usługa połączona z kampanią społeczną „Drugie życie produktu" ma na celu zmianę przekonań wśród społeczeństwa, że nowy produkt nie zawsze znaczy lepszy.

O nagrodę ubiega się także Termokompostownik 450 wykonany z 100% odzyskiwanego PE, z inteligentnym systemem wentylacji. Pojemnik służy do gromadzenia bioodpadów z domu i ogrodu i przerabiania ich pod wpływem ciepła i wody w pełnowartościowy nawóz kompostowy.

Eko opakowania

BeePack to pierwszy polski producent woskowijek (naturalnych opakowań) do przechowywania żywności. Jest to ekologiczna alternatywa dla jednorazowych woreczków foliowych, torebek plastikowych i folii aluminiowej.

BeePack są ekologiczne i wielokrotnego użytku, a żywność w nich przechowywana zachowa świeżość na dłużej.

ErgisMark firmy Circular Packaging Design jest innowacyjną technologią znakowania i selekcjonowania różnych tworzyw w opakowaniach wielomateriałowych, co pozwala skutecznie zarządzać strumieniami recyklingu. ErgisMark zakłada identyfikowanie i odzysk materiałów na podstawie swoistej „tabliczki znamionowej" lub też „kodu kreskowanego", nanoszonej w postaci odpowiedniego, zmywalnego po sortowaniu markera fluorescyjnego w trakcie formowania wyrobu.

O nagrodę Ministerstwa Środowiska powalczy również Applebag firmy Noweko bardzo lekka i elastyczna torba wielokrotnego użytku. Uchwyty zostały zaprojektowane tak, aby dostarczyć maksymalnej wygody podczas transportu.

Worki wykonane z folii LDPE, wyprodukowanej w Stella Pack, są w 100% z regranulatu powstałego podczas procesu recyklingu odpadów foliowych. Worki po ich wykorzystaniu nadają się do ponownego recyklingu.

FOL-GOS jest producentem w pełni innowacyjnego produktu jakim jest ekologiczna folia stretch przeznaczona do zastosowań przemysłowych oraz rolniczych produkowana w 100% z surowców pochodzących z recyklingu. Produkt spółki Fol-Gos ta ma zastosowanie w przemyśle (jako folia pakowa) oraz w rolnictwie (folia do tzw. sianokiszonki).

Ekologiczna etykieta od Etykiety.pl Etigraf dopasowana jest do produktu (butelki pet) pod kątem możliwości całkowitego recyklingu dzięki któremu "produkt pozostaje w obiegu". Butelka pet oraz etykieta wyprodukowana przy użyciu materiału wierzchniego Vanish™ PCR i podkładu PET PCR w 90% wykonany z tworzyw uzyskanych od konsumentów i poddanych recyklingowi.

W stylu eko(logicznym)

Frosch Malinowy, produkt firmy Werner & Mertz Delta Polska, to środek usuwający kamień 500 ml to ekologiczny produkt ze skuteczną formułą zawierający roślinne środki powierzchniowo czynne, kompozycje zapachowe oraz ocet z malin. Formuła z octem malinowym usuwa uporczywe osady z kamienia oraz brud nadając blask bez smug.

Produkt nie zawiera mikroplastików, a jego butelka PET wykonana jest w 100% z materiału pochodzącego z recyklatu. Produkt posiada certyfikat EU-Ecolabel.

XT1000 to przemysłowy, ekologiczny środek myjący do farb i lakierów utwardzanych za pomocą promieniowania nadfioletowego UV. Przyjazny środowisku, nie zawiera związków lotnych VOC. Produkt ma za zadanie zastąpić środki myjące, zawierające lotne rozcieńczalniki organiczne, mające niekorzystny wpływ na środowisko oraz organizmy żywe. Środek firmy Sherwin-Williams Poland, jest możliwy do odzyskania poprzez destylację.

O nagrodę w konkursie powalczy również naturalny nawóz Biorol firmy Ekotechnologie. Materiałami powtórnie wykorzystanymi w procesie technologicznym są systematycznie wytwarzane odpady - osady komunalne, osady z przemysłu rolno-spożywczego i popioły z spalania biomasy.

Każdego dnia

Cosmetomat jest automatem, który służy do zakupu środków czystości bez opakowań. Klient posiadający własne opakowanie wielokrotnego użytku może zakupić wybrany detergent nalewając go do tego opakowania. Dzięki tej maszynie ogranicza się generowanie jednorazowych opakowań po środkach czystości, gdyż to samo opakowanie może być napełnianie wielokrotnie.

Duni Sales Poland zgłosiła do konkursu serwetki wykonane z bibuły 3-warstwowej z nadrukiem, które mogą być kompostowane w domowym kompostowniku.

Serwis internetowy www.BiuroZeroWaste.pl to źródło kompleksowej wiedzy na temat tego, jak w miejscu pracy wdrażać proekologiczne rozwiązania na poszczególnych stanowiskach pracy oraz w obrębie przestrzeni wspólnych.

Fraza "zero waste" wiąże się z rozwojowym trendem w obszarze ochrony środowiska, nastawionym na nie marnowanie zasobów i minimalizowanie wytwarzania odpadów – wiodące tematy serwisu. Właścicielem serwisu jest Interseroh Organizacja Odzysku Opakowań.

Lista zakwalifikowanych do II etapu trzeciej edycji Konkursu „Produkt w Obiegu".

1. WOSKOWIJKI BEEPACK, BEEPACK
2. ERGISMARK, CIRCULAR PACKAGING DESIGN SP. Z O.O.
3. CONTENUR SERIA H – SYSTEM POJEMNIKÓW DO SEGREGACJI ODPADÓW KOMUNALNYCH, CONTENUR POLSKA SP. Z O.O.
4. COSMETOMAT, COSMETOMAT SP. Z O.O.
5. SERWETKI, DUNI SALES POLAND
6. BIO-REAKTOR KOMPOSTUJĄCY ZASILANY ENERGIĄ SLONECZNĄ, ENERIS OCHRONA ŚRODOWISKA SP. Z O.O.
7. BIOROL 100% NAWÓZ NATURALNY, ELEKTROTECHNOLOGIE S.C. BOŻENA CHMIELINA, JAROSŁAW KONDRAT
8. ETYKIETA EKOLOGICZNA, ETYKIETY.PL ETIGRAF SP. Z O.O.
9. FOLIA STRETCH WYPRODUKOWANA W 100% Z RECYKLINGU, FOL-GOS SP. Z O.O.
10. USŁUGA IMPEX RENTAL, P.H.U. IMPEX PIOTR BĘĆKOWSKI
11. BIUROZEROWASTE.PL, INTERSEROH ORGANIZACJA ODZYSKU OPAKOWAŃ S.A.
12. PODSTAWA TRANSPORTUJĄCA ELEMENTY WYMIENNIKA CIEPŁA, MAHLE BEHR OSTRÓW WIELKOPOLSKI SP. Z O.O.
13. PANELE AKUSTYCZNE ECLIPSE, MARBET SP. Z O.O.
14. PRZECIWWAGA SULTECH STOSOWANA W SPRZĘCIE AGD, MARBET WIL SP. Z O.O.
15. REGRANULAT PP, ML SP. Z O.O.
16. SIATKA WIELOKROTNEGO UŻYTKU – APPLEBAG, NOWEKO SP. Z O.O.
17. POI 01 ZDRÓJ ULICZNY, PRACOWNIA PROJEKTOWA MICHAŁ PODGÓRCZYK
18. LISTWY PRZYPODŁOGOWE ESPUMO, PROFILE VOX SP. Z O.O. SP. K.
19. OBRZEŻE NOVABORD Z NAKŁADKĄ METALOWĄ, PRONIDA MARZENA CYRANKIEWICZ
20. MATA GUMOWA REKOFLAT HD PŁYTA, REKOPLAST KOMPOZYT SP. Z O.O.
21. MATA GUMOWA REKOFLAT HD, REKOPLAST KOMPOZYT SP. Z O.O.
22. MATA GUMOWA REKOFLAT LD, REKOPLAST KOMPOZYT SP. Z O.O.
23. MATA GUMOWA REKOSQUARE, REKOPLAST KOMPOZYT SP. Z O.O.
24. XT1000 UVETT CLEANER, SHERWIN-WILLIAMS POLAND SP. Z O.O.
25. CIRCULAR LIGHTING, SIGNIFY POLAND SP. Z O.O.
26. STELLA WORKI NA ŚMIECI 60 L, STELLA PACK S.A.
27. TERMOKOMPOSTOWNIK 450, TOPKOMPOSTOWNIK.PL
28. ZESTAW REKREACYJNY Z KOMPOZYTU TEKSTYLNEGO, VIVE INNOVATION
29. FROSH MALINOWY ŚRODEK USUWAJĄCY KAMIEŃ, WERNER&MERTZ DELTA POLSKA SP. Z O.O.

Organizatorem Konkursu „Produkt w obiegu" jest Ministerstwo Środowiska. Konkurs sfinansowany został przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

www.polecosystem.pl

(gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia branży

Źródło:
Grupa MTP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także