
Używana przez żołnierzy w dużych ilościach podczas ćwiczeń amunicja zanieczyszcza glebę i wodę. Chcąc zminimalizować negatywne dla środowiska skutki pozostawiania w ziemi zużytej amunicji, Pentagon zlecił opracowanie biodegradowalnych pocisków rozsiewających rośliny.
Agencja Small Business Innovation Research (SBIR) ogłosiła konkurs dla firm na opracowanie biodegradowalnej amunicji treningowej zawierającej nasiona. Nasiono miałoby pozostać zamknięte w amunicji przez wiele miesięcy po tym, jak wystrzelony pocisk trafi do gruntu. Gdy pocisk zacznie się rozkładać, nasiono powinno wykiełkować, a rozwijająca się roślina ma oczyścić glebę z pozostałości pocisku. Ponadto taka roślina musi być bezpieczna dla zwierzęcia, które ją zje.
Czas na zgłaszanie się do konkursu jest do 8 lutego. Pierwszy etap będzie polegał na opracowaniu biodegradowalnych materiałów nadających się do produkcji amunicji treningowej kalibru 40-120 milimetrów. Amunicja taka musi, oczywiście, spełniać wszelkie wymogi stawiane obecnie wykorzystywanej amunicji treningowej. Pentagon oczekuje również, że firmy biorące udział w pracach nad taką amunicją będą również szukały innych niż militarne zastosowań dla materiałów ze zintegrowanymi wewnątrz nasionami.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Kupno samochodu elektrycznego – czy warto?
Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji, o czym przekonuje się coraz więcej kierowców. Kupno samochodu elektrycznego to inwestycja, która...
-
-
-