Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-09-23 | Ostatnia aktualizacja: 2008-09-23
Algi. Biopaliwo przyszłości?

Algi. Biopaliwo przyszłości?
W skutek fotosyntezy, algi produkują olej i są go w stanie wytworzyć z ara 15 razy więcej niż można uzyskać z jakichkolwiek innych roślin przetwarzanych na biopaliwa. W dodatku algi mogą rosnąć zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej, a nawet zanieczyszczonej; w morzu, albo stawie, a nawet na glebach niezdatnych do uprawy roślin jadalnych.
A co najważniejsze, przynajmniej w teorii, algi powinny rosnąć jeszcze szybciej, gdyby karmić je większą ilością dwutlenku węgla (głównego gazu cieplarnianego) i materiałem organicznym jakim sa ścieki. Jeżeli to się potwierdzi, algi mogłyby produkować biopaliwo i przy okazji rozwiązałyby dwe kolejne problemy współczesnego świata.
„Teraz musimy po prostu dowieść tych dwóch rzeczy,” – powiedziała Lisa Colosi, profesor budownictwa lądowego i inżynierii środowiska wchodząca w skład interdyscyplinarnego zespołu naukowców z University of Virginia (U.Va).
Zespół z U.Va zakłada, że karmienie alg większą ilością dwutlenku węgla oraz materiału organicznego mogłoby przyspieszyć wydzielanie oleju o 40 procent.
Mark White, profesor McIntire School of Commerce wspomoże zespół w oszacowaniu globalnych ekologicznych i ekonomicznych korzyści płynących z biopaliw z alg w porównaniu do biopaliw z soi.
Trzeci członek zespołu, Andres Clarens, również profesor budownictwa lądowego i inżynierii środowiska zajmie się abstrahowaniem oleju wyprodukowanego przez algi.
Zespół będzie prowadził eksperymenty na bardzo małą skalę rzędu kilku litrów alg na raz. Celem badań będzie optymalizacja ilości oleju pozyskiwanego z alg.
Na wyniki badań już czekają z niecierpliwością giganci sektora naftowego, jak Chevron czy Shell, którzy swoją drogą również prowadzą badania w tym kierunku.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Renewable Energy World

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kupno samochodu elektrycznego – czy warto?
Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji, o czym przekonuje się coraz więcej kierowców. Kupno samochodu elektrycznego to inwestycja, która...
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-
-