Na mapie Polski pojawiły się dwie nowe stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Ze stacji można skorzystać bez żadnych opłat. Firma ABB zainstalowała je w Krakowie oraz Aleksandrowie Łódzkim, umożliwiając użytkownikom „doładowanie" samochodu nawet w kwadrans. Stacja szybkiego ładowania w Aleksandrowie Łódzkim. Znajdująca się w pobliżu fabryki ABB w Aleksandrowie Łódzkim stacja pozwala na ładowanie dwóch pojazdów jednocześnie w jednym z dwóch standardów: prądem stałym o mocy 50 kW (CHAdeMO), który umożliwia skrócenie czasu ładowania do zaledwie 15 - 30 minut, oraz prądem przemiennym o mocy 22 kW (Typ II). Dzięki temu ze stacji mogą skorzystać prawie wszystkie aktualnie dostępne na rynku, seryjnie produkowane samochody elektryczne.
Z kolei druga stacja została zainstalowana przed budynkiem Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB w Krakowie. Użytkownikom udostępniono model Terra SmartConnect o mocy 20 kW w technologii prądu stałego, co pozwala skrócić czas ładowania do 80 proc. pojemności baterii do niespełna 120 minut. Jest to urządzenie dostosowane dla potrzeb biurowców i galerii handlowych, czyli lekkie, zajmujące niewiele miejsca i umożliwiające montaż naścienny.
„Co istotne, obie stacje będą dostępne 24 godziny na dobę, a każdy z użytkowników będzie mógł z nich skorzystać za darmo. Jest to nowa jakość na polskim rynku i mamy nadzieję, że w ten sposób będziemy mogli w jakimś stopniu wpłynąć na popularyzację pojazdów elektrycznych w Polsce. Przykład Estonii pokazuje, że warto inwestować w infrastrukturę dla pojazdów elektrycznych" – powiedział Wojciech Dziwisz, kierownik ds. rozwoju biznesu e-mobility w ABB w Polsce.
W Estonii powstała największa w Europie sieć stacji do szybkiego ładowania prądem DC, na potrzeby której ABB dostarczyła 200 takich urządzeń. Firma uczestniczyła ponadto w rozbudowie ogólnokrajowych sieci do ładowania m.in. w Belgii, Irlandii, Danii i Holandii. W sumie ABB zainstalowała już około 600 stacji do szybkiego ładowania na czterech kontynentach.
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
- Źródło:
- ABB Sp. z o.o.

Czytaj także
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
-
-
-
-